Back to race calendar - PDF version

York Cross Country Relays, Knavesmire, York

2nd January 2012

Results courtesy of Dave Paver
PosTotalTimeRunner 1Runner 2Runner 3
144:51Y2WJosh Schofield U14B 17.35Ella Eadon U14G 9.36Steven Eastwood U18B 17.40
245:09North Yorks FlyersMarc Scott U18B 16.00Becky Mills U18G 9.49Dan Cheeseman 16.20
346:18City of York SeriousIain Lynn 17.56Andy Normandale M50 9.00Tom Bean 16.22
447:32Richmond & ZetlandJo Adams F 18.51Rosie Adams F 10.42George Robinson 17.59
548:23BarnsleyGavin Felton M40 17.42Kerry Storrar F 10.21Scott Bennett 17.20
649:26City of YorkCharlie Sarginson U16B 18.40Alex Botterill U12B 10.29Dave Botterill M40 20.17
749:28ScarboroughLouise Taylor U16G 20.16Emma Clapton U14G 10.06Bobby Scarborough U16B 19.06
849:53Brown FamilyAndy Brown M40 19.34Libby Brown U16G 11.45Robbie Brown U14B 18.34
950:01CompositeJo Smith U16B 17.11Carrie Suddes U14G 11.12Angela Tooby-Smith F50 21.38
1051:21Kraft FamilyTed Kraft M50 19.50Liz Kraft F50 14.33James Kraft 16.58
1152:13Tea:ScoblePaul Goble M40 19.17Ben Schofield U12B 10.56Mike Schofield M40 19.00
1252:39SpenboroughPaul Davis U16B 18.36Emma Wilkinson U16G 10.36James Anthoney U16B 20.27
1352:57York AcornMike Raynes 18.42Mark Dowson 9.51Karen Wood F40 21.24
1453:11City of York GirlsConnie O'Neill U16G 21.35Nicole Grenier U14G 10.19Kate Harris U16G 21.17
1553:17City of York mixtureLaura Eden U18G 23.29Angus McMillan U12B 11.04Don McMillan M50 18.44
1653:26York AcornPat Barnes U18B 21.04Sa:Russell U12B 10.59Jerry Barnes M50 21.23
1753:33City of York BoysTyler Hutchinson U14B 20.32Elliot Hutchinson U12B 11.03Nathan Smith U12B 21.58
1853:36North Yorks FlyersKaty Wood U16G 21.17Darren Mills U18B 10.31Ken Harker M40 18.48
1953:43Wetherby Ben Pye U16B 18.09Mia Moore U14G 10.41Chelsea Walker U16G 24.53
2053:47BarnsleyTom White 19.35Vicky Felton F 11.23Melvin Wallace M40 19.49
2153:58City of York JuniorsNathan Veall U16B 19.21Katherine Holmes U16G 10.56Jade Hutchinson U16G 23.41
2254:01BarnsleyHayley Townsend U18G 23.01Gavin Felton M40 9.06Kerry Storar F 21.54
2354:02CompositeJean-Luk Weller U18B 20.11Laura Heyworth U14G 11.49Liam Johnson U16B 22.02
2454:07Blades Ellis Blades U16B 18.59Gordon Orr M40 11.18Andy Blades M40 20.50
2554:22CompositeLewis Pryke U14B 21.22Jennifer Pryke F 12.58Pete Downes 20.02
2656:01Wetherby VeteransPaul Hunter 50 20.25 Peter Callaghan 40 12.20 Andrea Normington F50 23.16
2756:29City of YorkMark Harney M40 20.42Andy Nesom M40 10.09Philip Neso:U14B 22.38
2856:39SpenboroughPaul Bolland M40 21.07Mollie Flannery U18G 14.18Ryan Dransfield 18.14
2956:58Knavesmire HJanet Cordingley F50 22.58Andy Neil 11.30Darren Hendley 19.30
3057:08York AcornMark Estienne 21.24Steve Mummery M50 10.48Matt Driscoll 21.56
3157:19BELINDAJohn Bevan M40 21.06Chelsea Dawson U12G 12.50Alice Linaker U12G 23.23
3257:20SpenboroughEdward Wilkinson M50 23.30Katie Byrne U16G 13.48Nick Langan U18B 20.02
3357:22York AcornHeather Tuffs F 21.24Dan Birch 10.35Peter Tuffs M50 25.23
3457:25Tadcaster HarriersMark Swinden M50 23.16Jeremy Swinden M50 12.11Ian Ward M50 21.58
3557:41Hackett familyNatalia Hackett U16G 19.41? Hackett U14B 14.11Adrian Hackett M40 23.49
3657:50ScarboroughLeah Ogden U14G 21.50Ryan Ogden U12B 11.06Diane Herrington F 24.54
3758:14BarnsleyDave Bennett M60 23.05Anne Bennett F60 14.01Tom White 21.08
3859:06Knavesmire HChris Roberts 19.23Alistair McQueen 12.26Sarah Douglas F 24.07
3959:08NERCRichard Wilson M40 22.58Jessica Rowe F 14.15Steve Chaplin 18.55
4059:53CompositeDave Bannister M40 20.55Anna Bannister F 13.40Stefan Durkin M40 22.18
4160:43Crorken familyMatthew CrorkenU12B 20.13Rachel Crorken U12G 14.30Ray Crorken M40 25.51
4261:32ScarboroughCarl Clapton M40 24.31Sam Clapton U12B 11.03Sara Ogden U16G 25.58
4362:36100/1Sa:Gould M50 27.48Gill Gould F50 15.18Shaun Lawson 19.30
4463:06CompositeStanley Hr M50 27.14Duke Witter U12B 12.07Julie Lawn F40 23.45
4563:10Wetherby GirlsJodie Mather-H U16G 23.21Lucy Callaghan U16G 12.25Phillipa Normington U16G 27.24
4663:36No chanceLucy Gould F 26.21Steph Gould F 14.46Rick Dunkley 22.29
4768:53Tadcaster HarriersElaine Kavanagh  F50 27.13David Foster  M60 13.23Susan Tennant  F50 28.17
4869:25BarnsleyLloyd Isla:M40 24.26Katrina De Netto F40 15.23Lisa Isam F 29.36
4976:26BishophillJoni Mitchell F 27.39Kelliney Vickers F 17.09Jane Benton F 31.38
    Kyle Richardson BU12 11.05 
Fastest laps
Male short stageAndy Normandale 9.00Gavin Felton 9.06Mark Dowson 9.51
BoysAlex Botterill 10.29Ben Schofield 10.56Sa:Russell 10.59
    
Male long stageMac Scott 16.00Dan Cheeseman 16.20To:Bean 16.22
 James Kraft 16.58Jo Smith 17.11Scott Bennett 17.20
    
Female short stageElla Eadon 9.36Becky Mills 9.49Emma Clapton 10.06
 Nicole Grenier 10.19Kerry Storar 10.21Emma Wilkinson 10.36
    
Female long stageJo Adams 18.51Natalia Hackett 19.41Louise Taylor 20.16
 Kate Harris 21.17Katy Wood 21.17Karen Wood 21.24
    
    
Records - F50 Long StageAngela Tooby-Smith 21.38 
 F60 Short StageAnne Bennett 14.01 
 M50 Short StageAndy Normandale 9.00 
Primary Age Run
PosNameGenSch YrClubTime
1Josh Dickinson Record)M5City of York 5:31s
2Tommy DawsonM4Rothwell H5:42s
3Kyle RichardsonM6Scarborough5:46s
4Genna Suddes (Record)F6Unattached5:51s
5Toby AntcliffeM5City of York 6:20s
6Finnian HutchinsonM4City of York 6:33s
7Frederika MooreF5Wetherby R6:37s
8Abi SmithF5City of York 7:40s
9Barney BannisterM6City of York 7:53s
10Flora BannisterF4City of York 7:55s
11Sonny VickersM3Unattached8:14s
12Catherine LeaverF3City of York 8:26s
13Annabel BentonF4Unattached8:35s
14Amy LewisF5City of York 8:36s
15Alice CrosbyF3Unattached9:20s
16Aidan RobertsonM4Unattached9:31s
17Henry MarshallM1Unattached9:38s
18Jessica CrosbyF3Unattached9:49s
19Hannah LawnFRUnattached10:44s
20Polly BarkerF6Unattached11:42s
21Millie SouthallF4Unattached11:44s
22Josephine MarshallF4Unattached11:45s
23Lola VickersF4Unattached11:46s
Back to year index - Top of page