Back to race calendar - Full results

The Lactic Acid Test, Stalybridge

20th February 2011

VETERAN CATEGORY WINNERS

PosOverallNameClubTime
MALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
MALES - OVER 40 CATEGORY
17Ken ChapmanScottish Veteran Harriers58.25
214Steven CrossmanGlossopdale Harriers1-02.02
322Darren GrahamTodmorden Harriers1-05.17
424Glenn CostinEastCheshHarrier&Tameside1-05.32
553Adie CombsBrushes Valley1-11.09
656Chris JonesSalford Metropolitan AC1-11.41
761David Craig TiptonAckworth Road Runners &AC1-12.50
864Graeme Burns[Unattached]1-13.00
965Dez MitchellGlossopdale Harriers1-13.05
1068Richard ButterwickTodmorden Harriers1-14.04
1172Ian OatesGlossopdale Harriers1-14.50
1278Steven Gavin[Unattached]1-15.42
1385Richard McLeodHolmfirth Harriers1-17.00
1488Farouk Vawda[Unattached]1-17.28
15113Steven Andrews[Unattached]1-23.12
16117David PeartHyde Village Striders1-24.14
17123Mark Wolfenden[Unattached]1-26.17
18131Peter Ling[Unattached]1-28.10
19132Simon Stanley[Unattached]1-28.15
20137Robert McCurrie[Unattached]1-29.30
21140Robert Lindsay[Unattached]1-30.15
22163Patrick Connaghan[Unattached]1-44.59
MALES - OVER 45 CATEGORY
112Julien MinshullGlossopdale Harriers59.52
217John HewittGlossopdale Harriers1-03.10
323Angus RobinsonGM Fire & Rescue Service1-05.26
428Brian Nolan[Unattached]1-06.40
537Dean NankivellGM Fire & Rescue Service1-08.38
638Jacques SharkeyManchester Harriers1-09.03
743Barry HirstEastCheshHarrier&Tameside1-09.26
859Stephen Williams[Unattached]1-12.13
962Mike MasonHyde Village Striders1-12.55
1067David James[Unattached]1-13.51
1179Paul Swyers[Unattached]1-15.58
1282Nick HamStockport Harriers1-16.15
1384Steven Beardmore[Unattached]1-16.43
1487Tony Woods[Unattached]1-17.17
1590Timothy RaineySale Harriers Manchester1-17.46
1693Peter Doherty[Unattached]1-18.18
17107Garry JonesGM Fire & Rescue Service1-21.53
18142Ian MannersManchester YMCA Harriers1-31.17
MALES - OVER 50 CATEGORY
18Alan KirkPennine Fell Runners58.32
221Ian WarhurstPennine Fell Runners1-05.10
325Derek HughesEastCheshHarrier&Tameside1-05.51
435Andy FarleyEastCheshHarrier&Tameside1-08.12
542Paul KennyEastCheshHarrier&Tameside1-09.25
645Kevin DuckworthEastCheshHarrier&Tameside1-10.04
751Andy ButlerFell Runners Association1-10.50
855John FouldsAstley & Tyldesley RC1-11.29
973Charles BarlowSaddleworth Runners Club1-14.52
1091Tony JacksonGlossopdale Harriers1-18.05
1192Alan WilliamsAltrincham & Dist. AC1-18.06
1299John StephensonGlossopdale Harriers1-19.35
13121Martin Williams[Unattached]1-26.08
14122John Bridgen[Unattached]1-26.13
15160Barrie M Smith[Unattached]1-41.00
MALES - OVER 55 CATEGORY
158Clive Hope[Unattached]1-12.10
271Jim HarriesStockport Harriers1-14.44
3109Richard WlodarczykEastCheshHarrier&Tameside1-22.55
4129Daniel Howarth[Unattached]1-27.13
5133Brendan Morrison[Unattached]1-28.22
MALES - OVER 60 CATEGORY
141Tony HeskethHorwich RMI Harriers1-09.19
254Tony HillierEastCheshHarrier&Tameside1-11.20
376Roger HartGlossopdale Harriers1-15.01
4106Neville McGrawGlossopdale Harriers1-21.24
5118Alan JenkinsonStyal Running Club1-24.27
6139Bernard G Fletcher[Unattached]1-30.12
7166Ed StaceySaddleworth Runners Club1-49.11
MALES - OVER 65 CATEGORY
177Tom SummerscalesFell Runners Association1-15.13
2126Tony GreeneSaddleworth Runners Club1-27.04
3143Peter SamuelsonSpectrum Striders1-31.21
MALES - OVER 70 CATEGORY
1138Chris BryansStockport Harriers1-29.50
2144John RileyNorthern Vets AC1-31.22
MALES - OVER 75 CATEGORY
No finishers in this category
MALES - OVER 80 CATEGORY
No finishers in this category
FEMALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
FEMALES - OVER 35 CATEGORY
181Janet GrintEastCheshHarrier&Tameside1-16.05
2127Pip FitzpatrickManchester YMCA Harriers1-27.10
3154Monica GartsideSaddleworth Runners Club1-38.38
4156Donna Siberry[Unattached]1-40.23
FEMALES - OVER 40 CATEGORY
175Jude StansfieldGlossopdale Harriers1-14.55
2114Paula Wheeler[Unattached]1-23.44
3150Pamela Sharp[Unattached]1-34.19
4151Lisa Sutton-Murphy[Unattached]1-34.49
5152Julie Ryan[Unattached]1-35.09
6158Julie WilliamsonHorwich RMI Harriers1-40.49
7164Nickie Williams[Unattached]1-49.11
FEMALES - OVER 45 CATEGORY
1130Elizabeth MasonHyde Village Striders1-27.59
2134Angela LeonardManchester YMCA Harriers1-28.28
3135Nicky SnookSaddleworth Runners Club1-28.44
4145Tracy VernonGoyt Valley Striders1-31.26
FEMALES - OVER 50 CATEGORY
194Joan JacksonNorthern Vets AC1-18.22
2153Jane GleesonSaddleworth Runners Club1-37.15
FEMALES - OVER 55 CATEGORY
197Angela Oldham[Unattached]1-19.07
2128Gill Wolstenholme[Unattached]1-27.11
3136Val CostinEastCheshHarrier&Tameside1-29.21
FEMALES - OVER 60 CATEGORY
No finishers in this category
FEMALES - OVER 65 CATEGORY
No finishers in this category
FEMALES - OVER 70 CATEGORY
No finishers in this category
FEMALES - OVER 75 CATEGORY
No finishers in this category
FEMALES - OVER 80 CATEGORY
No finishers in this category


CASCADING TEAM RACE - ALL MALES (INC JNRS) [team of 3]
1Glossopdale Harriers 'A'Total = 26 pts - Positions: 5, 9, 12
 Mark OllerenshawTom JacksonJulien Minshull
2Pennine Fell Runners 'A'Total = 39 pts - Positions: 8, 10, 21
 Alan KirkSteve KnowlesIan Warhurst
3Glossopdale Harriers 'B'Total = 50 pts - Positions: 14, 17, 19
 Steven CrossmanJohn HewittChris Jackson
4EastCheshHarrier&Tameside 'A'Total = 60 pts - Positions: 11, 24, 25
 Chris MiddletonGlenn CostinDerek Hughes
5GM Fire & Rescue Service 'A'Total = 64 pts - Positions: 4, 23, 37
 Martin CainAngus RobinsonDean Nankivell
6Todmorden Harriers 'A'Total = 105 pts - Positions: 15, 22, 68
 Martin StorkDarren GrahamRichard Butterwick
7EastCheshHarrier&Tameside 'B'Total = 120 pts - Positions: 35, 42, 43
 Andy FarleyPaul KennyBarry Hirst
8Glossopdale Harriers 'C'Total = 154 pts - Positions: 40, 49, 65
 Alex McVeyCharlie EatonDez Mitchell
9EastCheshHarrier&Tameside 'C'Total = 202 pts - Positions: 45, 54, 103
 Kevin DuckworthTony HillierRichard Wlodarczyk
10Saddleworth Runners Club 'A'Total = 206 pts - Positions: 18, 73, 115
 Ian KenworthyCharles BarlowTony Greene
11Glossopdale Harriers 'D'Total = 233 pts - Positions: 72, 74, 87
 Ian OatesRoger HartTony Jackson
12Stockport Harriers 'A'Total = 246 pts - Positions: 71, 78, 97
 Jim HarriesNick HamTom Powell

CASCADING TEAM RACE - ALL LADIES (INC JNRS) [team of 3]
1Saddleworth Runners Club 'A'Total = 67 pts - Positions: 16, 25, 26
 Nicky SnookJane GleesonMonica Gartside

RACE STATISTICS

Total entries : 200
 
Unattached entrants : 96Male : 73Female : 23
Attached entrants : 104Male : 84Female : 20
 
Total finishers : 169
 
Unattached finishers : 78Male : 59Female : 19
Attached finishers : 91Male : 75Female : 16
Category Breakdown
 
Entries:
 
Senior male - 76Senior female - 18
 M40 - 24M45 - 21M50 - 16M55 - 7F35 - 6F40 - 8F45 - 6F50 - 2F55 - 3
M60 - 8M65 - 3M70 - 2M75 - 0M80 - 0F60 - 0F65 - 0F70 - 0F75 - 0F80 - 0
MJ - 0FJ - 0
 
Finishers:
 
Senior male - 62Senior female - 15
 M40 - 22M45 - 18M50 - 15M55 - 5F35 - 4F40 - 7F45 - 4F50 - 2F55 - 3
M60 - 7M65 - 3M70 - 2M75 - 0M80 - 0F60 - 0F65 - 0F70 - 0F75 - 0F80 - 0
MJ - 0FJ - 0
Copyright © 2011 John Schofield. Unauthorised copying prohibited
Back to race calendar - Top of page