Back to race calendar

York Cross Country Relay, Knavesmire, York

2nd January 2010

Results courtesy of Dave Paver
PosTeamTotalLeg 1TimeLeg 2TimeLeg 3Time
1Spenborough44m 42James AnthoneyB1410.26Paul Davies B1418.07Jake Rowlands16.09
2Barnsley /Scarboro47m 03Declan Moore B1211.42Jack Robertson B1616.54Darren Middleton15.27
3Scarborough Boys47m 25Adam Sample B169.04Josh Schofield B1616.16Danny Schofield B1816.05
4Spenborough47m 26Beth Ellis G149.51Lisa Brambani F4020.52Carl Foulstone B1816.43
5Thompson Family47m 41Seonaid Murray F9.40Martin Thompson 5020.21Jamie Thompson17.40
6Spenborough48m 03Katie Byrne G1410.54Jenny Walsh G1818.48Simon Bolland B1618.21
7City of York48m 39Andy Nesom8.55Philip Nesom B1221.13Andy Normandale 5018.31
8Scarborough Girls48m 44Bronwen Owen G149.37Charlotte Edge G1620.09Becky Mills G1618.58
9Spenborough48m 49EmmaWilkinsonG1410.51Chris Hampson B1620.01Ryan Dransfield B1817.57
10Spenborough48m 55Abby Parkinson G149.54Becky Rowlands F21.54Josh Woodcock-S B1617.07
11Harrogate49m 06Becky Turner G1810.53Caroline Lambert G1620.39Dan Cheeseman B1817.34
12C of York Ladies49m 40Helen Garnham F8.53Natalie Greaves F22.03Katy Wood G1418.44
13Tuffs team50m 15Pete Tuffs 5011.25Shaun Lawson19.07 Heather Tuffs F19.43
14Girls team50m 19Ella Eadon G129.41Natalia Hackett G1419.31Charlotte Mason G1821.07
15York Select50m 41Sophie Brooks G1214.28Cameron Brooks17.46Tom Bean15.27
16Scarborough52m 19Leah Ogden G1211.13Rickie Wilson17.32Alistair Edge20.34
173 club mixture52m 57Lucy Ireland G1211.02 Chelsea Walker G1423.42Nick Langan B1618.11
18Another mixture53m 44Sam Convery B149.59John Convery 4016.17Susanna Dale F24.24
19Spenborough53m 48Elle Bolton F1411.08Paul Bolland21.12Michael Dransfield21.28
20Scarborough55m 05Sarah Ogden G1411.59Darren Mills B1620.47Sarah Owen F22.19
21City of York55m 18George Barnes B1413.23Martin Nice 5020.39Jerry Barnes 5021.16
22Wood Family55m 24Tom Wood B1211.18Steven Wood22.45Karen Wood F4021.21
23Scarborough56m 07Leah Millard G1411.12Louise Taylor G1420.47Kayleigh Edge G1824.08
24Hutchinson Family56m 14Jade HutchinsonG1411.19Tyler Hutchinson B1221.28Rob Aitken B1423.27
25City of York Girls56m 43Laura Eden G1611.29Georgia Pipes G1423.06Catriona Parkinson G1622.08
26City of York56m 44Zoe Robson G1412.24Jenny Parker G1823.34Sam Baker B1820.46
27Wetherby58m 07Ted Cross B1411.21Peter Dawson22.49Billy Dawson B1223.57
28Wetherby58m 10Archie Cross B1610.27Joe Dawson B1223.44Stella Cross G1223.59
29City of York60m 04Gemma Goble G1415.36Georgie Fenney G1226.16Paul Goble18.12
      
   Alex Hackett B1213.36Ed Hackett24.10  
     Emma Teal G1425.34Steve Teal23.45

Junior Team 1 lap each  Louis Taylor (B12) 11.00, Charlotte Dearlove (G16) 15.38,
                         Will Dickens (B14) 11.30, Laura Heyworth (G12) 12.37,
                         James Eden (B12) 12.44
14 = Boy Under 14 (School Year 8 and 9), F40 = Female Over 40

Fastest laps 
Male Short  A Nesom 8.55, A Sample 9.04,  S Convery 9.59
Male Long   T Bean 15.27, D Middleton 15.27, D Schofield 16.05, J Rowlands 16.09, J Convery 16.17                
Female Short  H Garnha 8.53, B Owen 9.37, E Eadon 9.41, B Ellis 9.51, A Parkinson 9.54
Female Long   K Wood 18.44, J Walsh 18.48, B Mills 18.58, N Hackett 19.31, H Tuffs 19.43
New Course Records  Ella Eadon U12G Short, Stella Cross U12G Long, Bronwyn Owen U14G Short, 
                     Katy Wood U14G Long, H Garnham Ladies Short, 
                     Ladies Team of B Owen, C Edge, B Mills                                         

Primary Run: 
1  Ryan Ogden (Scarb) 6m 21
2  Oliver Pipes (C o York) 6m 40
3  Tommy Dawson (Garforth) 6m 50
4  Elliott Hutchinson (C o York) 6m 59
5  Betsy Perry (Harrogate) 7m 00
6  Adam Perry (Harrogate) 8m 26
7  Finnion Hutchinson (C o York) 8m 27		 
Back to year index - Top of page