Back to race calendar - Full results

Eyam Half Marathon

16th May 2010

VETERAN CATEGORY WINNERS

PosOverallNameClubTime
MALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
MALES - OVER 40 CATEGORY
14Chris BannisterSheffield Tri Club1-24.18
25Stuart CunninghamNorth Derbyshire RC1-24.32
36Kurt Fitch[Unattached]1-25.36
48Andrew MeskimmonDewsbury Road Runners1-26.14
59Matt Beardshall[Unattached]1-28.47
612Rupert Holden[Unattached]1-30.19
715Darran HawkinsBuxton & District AC1-31.20
817Richard SnowdenTotley AC1-31.36
922Andy Gray[Unattached]1-32.52
1025Philip Edwards[Unattached]1-33.55
1126Lee CampbellBoalloy RC1-33.58
1230Jan CharlesworthPenistone Footpath Runner1-34.36
1335Alex McCormickCongleton Harriers1-35.26
1436Simon Croft[Unattached]1-35.48
1540Jonathon PittsIlkeson RC1-36.25
1643Paul HoldenFat Boys Running Club1-36.45
1744Richard WheelerValley Hill Runners1-36.48
1848Peter GillespieRedhill Road Runners1-37.19
1949Vinny Jones[Unattached]1-37.22
2051Paul StuartSteel City Striders1-37.28
2153Andy Lewisrunbritain.com1-37.43
2257Gary BakerSheffield Running Club1-37.54
2358David Greenstreet[Unattached]1-37.58
2461Richard Page[Unattached]1-38.25
2571Jonathon Barkes[Unattached]1-40.11
2672Douglas GurrSerpentine Running Club1-40.15
2776Simon Burke[Unattached]1-40.34
2881Michael KuszywskiMatlock AC1-41.12
2985Mark BuskwoodTotley AC1-41.33
3087James Marson[Unattached]1-41.43
3188Stephen Goff[Unattached]1-41.51
3292Dean Russel Morris[Unattached]1-42.17
3399Ben HellerSteel City Striders1-43.18
34101Andrew Schofield[Unattached]1-43.31
35107Jeremy AllardShepshed Running Club1-44.05
36114Stephen Kenworthy[Unattached]1-45.13
37117Gary McCulloch[Unattached]1-45.56
38118Kieran Fitzpatrick[Unattached]1-45.57
39120Stephen Stead[Unattached]1-46.00
40122Axel Scholz[Unattached]1-46.19
41124Chris GeeSheffield Running Club1-46.25
42125Nicholas Mark Wilson[Unattached]1-46.33
43127Nigel Torrance[Unattached]1-46.56
44129Neale VanstoneFat Boys Running Club1-47.06
45131Jerry CookShepshed Running Club1-47.18
46134Richard Walker[Unattached]1-47.41
47135Kevin Ruding[Unattached]1-47.41
48136Nick CollierDark Peak Fell Runners1-48.01
49139Neil Dummigan[Unattached]1-48.24
50143Shaun BraddockTotley AC1-48.55
51144Eric FeekRoyal Mail Sheffield RC1-48.58
52145Martin Marples[Unattached]1-49.05
53153Farouk Vawda[Unattached]1-50.17
54156Andrew Russell[Unattached]1-50.44
55169David Naylor[Unattached]1-52.01
56172Duncan GedgeLittle Eaton Hornets1-52.02
57182Richard WhildingUKNetRunner1-52.35
58183Russell Townsend[Unattached]1-52.55
59186Tom RussellBoalloy RC1-53.09
60192Paul Wardle[Unattached]1-53.36
61194Peter Doherty[Unattached]1-53.54
62195Paul WeirBuxton & District AC1-54.24
63199Ian Richardson[Unattached]1-55.01
64201Mal Gibb[Unattached]1-55.05
65218James Nicholls[Unattached]1-56.35
66222Robert Anderson[Unattached]1-56.52
67225Matt Smith[Unattached]1-57.02
68229Andrew WintAshbourne Running Club1-57.20
69230Doug EyreAshbourne Running Club1-57.20
70231Lee Allott[Unattached]1-57.21
71233John Poyner[Unattached]1-57.27
72235Nigel DormanHandsworth Road Hogs1-57.36
73250Keith GibsonLittle Eaton Hornets1-59.06
74252Richard BriggsHolme Pierrpont RC1-59.06
75253John Mardell[Unattached]1-59.14
76256Steven Gallagher[Unattached]1-59.37
77265Bill Hall[Unattached]2-00.08
78266Chris Preston[Unattached]2-00.08
79268Gary HallGary Hall All Stars2-00.39
80269James Woodhouse[Unattached]2-00.41
81275Dean AllcroftPenistone Footpath Runner2-01.32
82281Ian Ellis[Unattached]2-02.07
83282Steven Bromidge[Unattached]2-02.07
84296Trevor HiscoxMansfield Harriers & AC2-04.45
85297Philip Wymer[Unattached]2-04.45
86298Mark Denton[Unattached]2-04.51
87300Jon HeathfieldDark Peak Fell Runners2-05.03
88304Ben Hudd[Unattached]2-05.21
89313Craig Stewart[Unattached]2-07.13
90317Andrew Millman[Unattached]2-08.09
91318Andrew HodkinMatlock AC2-08.13
92319Joseph RickettsLiverpool Running Club2-08.13
93328Nathan Davis[Unattached]2-09.51
94329Phil HarrisValley Hill Runners2-10.18
95334Arthur James Walford[Unattached]2-10.49
96345Roger Topham[Unattached]2-13.25
97349Alastair Jackson[Unattached]2-14.04
98355John Rawlinson[Unattached]2-15.54
99364Darren Green[Unattached]2-16.58
MALES - OVER 50 CATEGORY
17Neil ChaplinNorth Derbyshire RC1-25.56
223Andrew MooreDark Peak Fell Runners1-33.09
331Andrew BattyeWoodstock Harriers1-34.45
432John HurleyMatlock AC1-34.47
552Alan Dale-Hughes[Unattached]1-37.37
663Trevor BurtonSteel City Striders1-38.35
764Stuart WoodheadPenistone Footpath Runner1-39.06
873Ian MillwardAshbourne Running Club1-40.21
994Stephen KenworthyBuxton & District AC1-42.40
1095Richard Morgan[Unattached]1-42.40
11104John Godding[Unattached]1-43.54
12106John FouldsFell Runners Association1-44.01
13110Ian BradburyTotley AC1-44.34
14112Steven WattsSteel City Striders1-44.58
15121Dave FosterPenistone Footpath Runner1-46.15
16123Neil Watson[Unattached]1-46.25
17138Andrew MartinLittle Eaton Hornets1-48.20
18146Geoffrey DimelowPenistone Footpath Runner1-49.05
19150Kenny RoweHallamshire Harriers1-49.48
20154Richard SmithTotley AC1-50.20
21157Chris Reece[Unattached]1-50.44
22163Paul IseardHash House Harriers1-51.21
23175Paul HetheringtonValley Hill Runners1-52.14
24179John SpencerHailsham Harriers1-52.33
25202Mark Fisher[Unattached]1-55.10
26211Alan Urwin[Unattached]1-56.04
27213Hywel Lewis[Unattached]1-56.12
28228Julian Webster[Unattached]1-57.20
29238Nick Mason[Unattached]1-58.04
30239Geoff NicholsDark Peak Fell Runners1-58.12
31243Kieran HickeyTotley AC1-58.33
32254Lance Philpott[Unattached]1-59.21
33264Steve Burton[Unattached]1-59.58
34285Martyn NewtonRedhill Road Runners2-02.18
35289David ArundaleDark Peak Fell Runners2-03.32
36291Steve Lewis[Unattached]2-03.45
37302Nick Quaife[Unattached]2-05.21
38307Paul Wright[Unattached]2-06.13
39309John Jeffries[Unattached]2-06.21
40311James NaylorLittle Eaton Hornets2-07.13
41314Robert PageChorlton Runners2-07.13
42330Steve TerryTotley AC2-10.30
43331Chris WoodNorth Derbyshire RC2-10.33
44339Simon Musgrave[Unattached]2-11.37
45341Peter SpeakmanRedhill Road Runners2-12.28
46357Alan Biggs[Unattached]2-15.54
47367Neil RodenFell Runners Association2-18.01
48383Phil BradleyBelper Harriers2-28.15
49385Guy WreghittSheffield Tri Club2-29.29
50388Patrick Taylor[Unattached]2-35.47
51395Martin Ellis[Unattached]2-38.42
MALES - OVER 60 CATEGORY
170Neil Oxley[Unattached]1-39.55
289Graham Goff[Unattached]1-42.03
3167Alec HornSheffield Tri Club1-51.54
4223Derrick WallisAshbourne Running Club1-57.00
5258Raymond Frost[Unattached]1-59.40
6272John Allardyce[Unattached]2-01.05
7284Bill AllsopBuxton & District AC2-02.14
8288Tom FinchNorthern Vets AC2-03.14
9312William Hammerton[Unattached]2-07.13
10337Dave OnionRedhill Road Runners2-11.14
11351Alan BurgessHandsworth Road Hogs2-14.48
12361Paul ParkinPenistone Footpath Runner2-16.18
13393Mike MurrayFell Runners Association2-37.45
14396John AttridgeWorld Runners2-40.36
15397Archie HartwrightTotley AC2-50.05
FEMALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
FEMALES - OVER 35 CATEGORY
1109Susan HobbinsWold Vets1-44.15
2128Helen ThornburnDark Peak Fell Runners1-47.03
3151Nicola BatesHandsworth Road Hogs1-50.04
4160Ayshea Richardson[Unattached]1-51.13
5187Elizabeth Marshall[Unattached]1-53.20
6188Rachel Empson[Unattached]1-53.20
7190Sarah Broadhurst[Unattached]1-53.27
8198Sarah PickfordAshbourne Running Club1-54.49
9200Tracy KempPenistone Footpath Runner1-55.05
10207Helen YoungTotley AC1-55.31
11209Rachel WrightLocal Ladies1-55.51
12210Julie MoxonPenistone Footpath Runner1-55.51
13212Andrea Callaghan[Unattached]1-56.07
14224Sarah HalsteadPenistone Footpath Runner1-57.01
15234Zoe DarleyLocal Ladies1-57.30
16261Cheryl Newton[Unattached]1-59.48
17263Frances Goff[Unattached]1-59.55
18271Tina Kenworthy[Unattached]2-00.52
19274Penny CollierDark Peak Fell Runners2-01.27
20276Elly Smith[Unattached]2-01.36
21280Tania PartridgeMansfield Harriers & AC2-01.58
22286Jackie WardIlkeson RC2-02.45
23287Renuka RussellDark Peak Fell Runners2-02.53
24290Tamsin Brooks[Unattached]2-03.32
25299Louise Dale-Hughes[Unattached]2-04.51
26315Helena Straw[Unattached]2-07.47
27316Louise HandleyFat Boys Running Club2-07.53
28321Cheryl BradburyHandsworth Road Hogs2-08.31
29322Jayne NeedhamGary Hall All Stars2-08.38
30323Abby Worsnip[Unattached]2-08.44
31333Liz SmithKillamarsh Kestrals2-10.37
32335Lucy MakinsonCalderdale Tri Club2-10.53
33344Linda PenmanLittle Eaton Hornets2-13.18
34346Kim RussonTotley AC2-13.28
35352Rosario Marinaccio[Unattached]2-14.57
36354Bev BakerSheffield Running Club2-15.48
37356Helen ClarkeTotley AC2-15.54
38365Emma Packham[Unattached]2-17.25
39366Estelle Edwardson[Unattached]2-17.25
40370Jayne Collins[Unattached]2-18.47
41375Delyth Sian Smith[Unattached]2-21.44
FEMALES - OVER 45 CATEGORY
169Stephanie IlsleyBelper Harriers1-39.40
290Pippa WeirTotley AC1-42.04
3116Judith MarriottShelton Striders1-45.32
4133Janet MiltonTotley AC1-47.19
5142Pauline LoweSteel City Striders1-48.47
6168Carolyn LeeShelton Striders1-51.54
7180Susan CharlesworthPenistone Footpath Runner1-52.33
8193Jay Daniels[Unattached]1-53.52
9197Linda FitzpatrickTotley AC1-54.44
10205Jane CockertonPenistone Footpath Runner1-55.23
11215Sue Lewis[Unattached]1-56.19
12216Tracey Mardell[Unattached]1-56.23
13246Kate Scott[Unattached]1-58.40
14247Susan BraddockTotley AC1-58.44
15248Anne Hegarty[Unattached]1-58.49
16251Deborah StephensonFell Runners Association1-59.06
17255Heather Brownell[Unattached]1-59.32
18260Helen RipleySin Fin Running Club1-59.43
19270Kim CairnsLocal Ladies2-00.44
20292Kathryn Willis[Unattached]2-03.51
21293Jane Harriman[Unattached]2-04.11
22295Susan WatkinsonMansfield Harriers & AC2-04.45
23327Amanda CattellSteel City Striders2-09.26
24338Sheila DuffyHandsworth Road Hogs2-11.31
25348Brigid Corrigan[Unattached]2-13.41
26362Wendy Key[Unattached]2-16.39
27363Julie Haley[Unattached]2-16.56
28368Jane Gleeson[Unattached]2-18.14
29372Beverley Torrance[Unattached]2-19.36
30373Anne Garthwaite[Unattached]2-20.02
31376Anita Hine[Unattached]2-21.44
32378Debbie MarshallTotley AC2-23.22
33379Lynn BurscoughLocal Ladies2-24.22
34394Susan HindeSaddleworth Runners Club2-37.54
FEMALES - OVER 55 CATEGORY
1141Pat GoodallTotley AC1-48.36
2208Yvonne TwelvetrueTotley AC1-55.43
3278Kate Reece[Unattached]2-01.44
4283Janet LakeNorth Derbyshire RC2-02.14
5301Susan HighamPenistone Footpath Runner2-05.10
6306Deborah Hudson[Unattached]2-06.09
7308Kate PenroseKippax Harriers2-06.16
8320Caryl HartwrightTotley AC2-08.25
9325Sandra ButcherShelton Striders2-09.00
10347Angela BentPitsea RC2-13.33
11377Hilde StorkesHallamshire Harriers2-21.53
12382Mari Gruffydu[Unattached]2-28.00


RACE STATISTICS

Total entries : 481
 
Unattached entrants : 270Male : 204Female : 66
Attached entrants : 211Male : 138Female : 73
 
Total finishers : 398
 
Unattached finishers : 221Male : 165Female : 56
Attached finishers : 177Male : 117Female : 60
Category Breakdown
 
Entries:
 
Senior male - 140Senior female - 37
 M40 - 121M45 - 0M50 - 64M55 - 0F35 - 47F40 - 0F45 - 42F50 - 0F55 - 13
M60 - 17M65 - 0M70 - 0M75 - 0M80 - 0F60 - 0F65 - 0F70 - 0F75 - 0F80 - 0
MJ - 0FJ - 0
 
Finishers:
 
Senior male - 113Senior female - 29
 M40 - 103M45 - 0M50 - 51M55 - 0F35 - 41F40 - 0F45 - 34F50 - 0F55 - 12
M60 - 15M65 - 0M70 - 0M75 - 0M80 - 0F60 - 0F65 - 0F70 - 0F75 - 0F80 - 0
MJ - 0FJ - 0
Copyright © 2010 John Schofield. Unauthorised copying prohibited
Back to race calendar - Top of page