Back to race calendar

Cumbria Cross Country League 2008/09 - Race 5 - Sheepmount, Carlisle, Cumbria

3rd January 2009

Results courtesy of Noel Hakeman
PosnNoPackName1Name2Clubm/fage group hcapAct timeRel posn
U17 MEN 4200m
11567 KyleMcLellanNithsdalemu1715.46   
21573 PeterHarrisonBordermu1716.57   
31559 RonanMcLellanNithsdalemu1717.02   
41568 JackHastingsNithsdalemu1717.12   
5277 RichardBeckCopelandmu1717.33   
            
  Team1Nithsdale8pts      
            
SEN WOMEN 8000m
1666FNicolaHoodVictoria P CoGfu2037.036.0031.031
2376FPhilippaJacksonKeswickfS39.126.0033.122
3272MJo GillyonKeswickfS39.333.0036.333
4377SBevFaulderSeatonfS41.26 41.264
5370SGillianDeanEdenRfLV4545.15 45.155
6379SSusanDenham-SmithKeswickfLV4049.36 49.366
            
  Team1Keswick9 pts      
            
SEN MEN 8000m
11574FPeterMatthewsBlackburn Hmu2033.496.0027.491
2282FMartinAmorCFRmV4033.546.0027.542
3190FRussellMaddamsHorw RMImm33.576.0027.573
4270FAlanMcKee mV4035.286.0029.284
5356FDerekHurtonEdenRmV4035.326.0029.325
61577SJohnWaiteKeswickmS35.49 35.4920
71560MChrisEdisKeswickmS35.563.0032.5612
8369FBrianThompsonCFRmV4536.036.0030.036
9279FSteveHebblethwaiteKeswickmS36.066.0030.067
10300MAlanMarshallEdenRmV5036.383.0033.3813
11373MDavidBurtonKeswick (n/c)mV4536.403.0033.4014
12367MKeithSmithCFRmV5037.003.0034.0015
131580MCharlesMasonCFRmV4037.293.0034.2916
14267FStuartStoddartEdenRmV4037.586.0031.588
15381FPaulMcKendreyCumb ACmV4037.596.0031.599
16259FJackieWinnEllenbro mV5538.156.0032.1510
17106MJoeRitsonDerwentmV5038.223.0035.2218
181578FRobertHodgson mS38.246.0032.2411
19353MTonyDavisDerwentmV4538.353.0035.3519
20358SGaryHadwinKeswickmV3539.10 39.1021
2154SDavePeacockEdenRmV4540.45 40.4522
221579FIanMcDougallCumbACmV4041.136.0035.1317
231576SGaryDixon mS41.24 41.2423
241575SIanHorneEdenRmV4041.50 41.5024
25383SKarlFurseyBCRmV3544.26 44.2625
            
  Team1Keswick22 pts (+9)      
   2CFR22 pts (+12)      
   3Eden29pts      
            
U15 Girls 3.3km
 1361JoannaMuirStewartryf14.17
 2497MatildaLowtherEdenRf14.32
        
U15 Boys 3.3km
 11571LukeInghamKendalm13.37
 2107NathanThjompsonCFRm13.46
 394SimonLittleCarl Aspm14.04
 4194BillyEdmondsonEllenbrom14.30
        
U13 Girls 2.1km
 1366SamJohnstoneEllenbrom8.00
 293TomWrightCFRm8.30
 397MatthewBradleyCarl Aspm8.48
 41181KieranSaundersAnnanm8.52
 5104JoeBradleyCarl Aspm8.55
 6389BenJohnstoneEllenbro m10.40
        
U13 Girls 2.1km
 1364AbbeHetheringtonCarl Aspf7.47
 2106GeogiaBirleyEdenRf9.08
 3110JacquelinePringleAnnanf9.14
 496TaniaWilsonEllenbrof9.14
 5365EmmaEnonCarl/Aspf9.36
 663MelissaMcCrindleNithsdalef9.52
 754ZoeCampbellCarl Aspf10.33
        
  Team1Carl/Asp13 pts  
        
U11 Girls 1.8km
 159ChelseaNugentCarl Aspf7.31
 234MillieHolderEdenRf7.52
 310RebeccaBuchananSeatonf7.57
 4496IshbelLowtherEdenRf8.13
 533ConnieHurtonEdenRf8.23
 6121SophieHamiltonCarl Aspf8.27
 744LauraElliottEdenRf8.35
 839EllenElliottEdenRf8.37
 937CerysAtkinsonCFRf8.47
 1035IndiaBirleyEdenRf8.47
 11499VerityEvansEdenRf9.17
 12665LucyDixey f9.29
 1340KatyLowles f9.39
 1453ErinCampbellCarl Aspf10.00
 15110CatrinaPringleAnnanf10.23
        
  Teams1EdenR11 pts  
   2Carl Asp21 pts  
        
U11 Boys 1.8km
 11572CharlieMcSkeineCarl Aspm7.22
 261ElliottMatierEdenRm7.23
 3393GeorgeHolderEdenRm7.29
 4104MatthewAdamsonCarl Aspm7.37
 531AngusJohnstoneNithsdalem7.39
 61514ScottWilsonCarl Aspm8.00
 7113JosephHorneKeswickm8.03
 81570BrookBirleyEdenRm8.04
 9387NoahHurtonEdenRm8.23
 1070OliverMayEdenRm8.33
 111569JamesHendrickEdenRm8.38
 12398KieranRileyCFRm9.59
 1356Gregor AireyEdenRm10.14
 14359ConnorFaulderEllenbrom11.13
        
  Teams1Carl Asp12 pts  
   2Eden13 pts  
        
 CUMBRIA XC SERIES  
 OVERALL WINNERS 2008/9  
 u17 MEN  
 no qualified runners  
    
 u17 WOMEN  
 no qualified runners  
    
 SEN MEN  
1RussellMaddamsHorwich RMI
2DerekHurtonEdenR
3StuartStoddartEden R
    
 Vet MEN  
1AlanMcKee 
2MarkDenham-SmithKeswick
3BrianThompsonCFR
    
Team Keswick 
    
 U20 MEN  
 no qualified runners  
    
 SEN WOMEN  
1PhillipaJacksonKeswick
2KarenHeavisideEden R
3JoGillyonKeswick
    
 VET WOMEN  
1SusanCainPenny Lane Str
2SueBoothCumberland AC
3GillianDeanEden R
    
Team Keswick 
    
    
 U15 GIRLS  
 no qualified runners  
    
 U15 BOYS  
1PaulRichardsonEllenbro
2NathanThompsonCFR
3SimonLittleCarl Asp
    
 u13 GIRLS  
1AbbeHetheringtonCarl Asp
2GeorgiaBirleyEdenR
3TaniaWilsonEllenbro
    
Team Eden Runners 
    
 u13 BOYS 2200m
1SamJohnstoneEllenbro
2TomWrightCFR
3MatthewBradleyCarl Asp
    
 u11 BOYS  
1EuanPenriceStewartry
2AngusJohnstoneNithsdale
3ElliottMatierCarl Asp
Team Eden Runners 
    
 u11 GIRLS  
1ChelseaNugentCarl Asp
2MillieHolderEdenR
3RebeccaBucannanSeaton
Team Eden Runners 
Back to year index - Top of page