Back to year calendar - Main results

Gt. Langdale Christmas Pudding 10k, Cumbria

13th December 2008

   1 569  Allen Clement        M45 (001/040) Unattached Brampton       00:32:26
   2 355  Alex Tate            M   (001/113) Muddy Mucky Munkeys       00:34:42
   3 6    Ben Abdelnoor        M   (002/113) Unattached Elterwater     00:36:02
   4 26   Steve Hebblethwaite  M   (003/113) Keswick AC                00:36:07
   5 249  Andy Fitzpatrick     M50 (001/026) Manchester Harriers       00:36:21
   6 203  Lawrence Basham      M   (004/113) Ilkley Harriers           00:36:29
   7 443  Dick Gorst           M40 (001/052) Howgill Harriers          00:36:59
   8 501  Matt Wilson          M   (005/113) Unattached Windermere     00:38:13
   9 326  Edward Brown         M   (006/113) Holmfirth Harriers        00:38:13
  10 474  Paul Knowles         M40 (002/052) Ambleside AC              00:38:17
  11 1214 Robert A Hodgson     M   (007/113) Unattached Carlisle       00:38:31
  12 91   Brian Yates          M   (008/113) Unattached Blackpool      00:38:36
  13 150  Neil Kelly           M   (009/113) Penny Lane Striders       00:39:15
  14 484  Neil Brambles        M   (010/113) Unattached Cheshire       00:39:25
  15 1062 John Boyle           M   (011/113) Cumberland Fell Runners   00:39:28
  16 24   Ian Davies           M   (012/113) Keswick AC                00:39:30
  17 590  Clifford Evans       M50 (002/026) Aberystwyth University    00:39:49
  18 341  Kevin Watson         M60 (001/009) Horsforth Harriers        00:39:51
  19 41   James Cater          M40 (003/052) Dorking Mole Valley AC    00:39:53
  20 204  Mick Mingstones      M40 (004/052) Unattached Newcastle      00:39:57
  21 22   David Cattanach      M   (013/113) Unattached Chorley        00:40:00
  22 585  Andy Larkin          M45 (002/040) Unattached Liverpool      00:40:03
  23 1204 Nick Holliday        M50 (003/026) Stroud + District AC      00:40:15
  24 33   Nathan Pike          M   (014/113) Unattached Cumbria        00:40:38
  25 35   Richard Todd         M   (015/113) Wigton Road Runners       00:40:44
  26 825  Karen Heaviside      F35 (001/037) Eden Runners              00:41:03
  27 1211 David Burke          M55 (001/019) Swinton Running Club      00:41:06
  28 451  William Smith        M45 (003/040) St. Albans Striders       00:41:10
  29 180  Jason Thornley       M   (016/113) Unattached Cumbria        00:41:15
  30 317  Gill Mead            F45 (001/032) Chester Tri Club          00:41:17
  31 172  Kevin Scott          M   (017/113) Unattached Carlisle       00:41:19
  32 323  Clive McMullen       M40 (005/052) Unattached Milnthorpe     00:41:23
  33 467  Andrew Martindale    M40 (006/052) Wigton Road Runners       00:41:25
  34 381  David Cain           M50 (004/026) Penny Lane Striders       00:41:26
  35 551  Chris Campbell       M   (018/113) Trawden AC                00:41:39
  36 265  Steve Readdie        M   (019/113) Unattached Northumberland 00:41:43
  37 300  Tony Man             M40 (007/052) Penny Lane Striders       00:41:49
  38 504  John Waite           M   (020/113) Keswick AC                00:41:58
  39 273  Peter Daley          M50 (005/026) Derwent AC                00:42:00
  40 220  John Huntley         M40 (008/052) Unattached Newcastle      00:42:11
  41 46   Jonathan Poirrette   M45 (004/040) Unattached Windermere     00:42:16
  42 428  Rob Coles            M50 (006/026) Unattached Cumbria        00:42:34
  43 168  Iain Childs          M40 (009/052) Unattached Kendal         00:42:36
  44 479  Kevin Gibbons        M50 (007/026) Unattached Keswick        00:42:39
  45 570  Paul Grimshaw        M40 (010/052) Achille Ratti             00:42:39
  46 413  Simon Wainwright     M   (021/113) Unattached Windermere     00:42:56
  47 221  Alan Bradshaw        M45 (005/040) Unattached Windermere     00:43:00
  48 134  Paul Gardner         M   (022/113) Lancaster + Morecambe AC  00:43:10
  49 142  Jim Fisher           M45 (006/040) Howgill Harriers          00:43:15
  50 395  Ben Hallworth        M   (023/113) Unattached North Shields  00:43:16
  51 345  David Wright         M55 (002/019) Heaton Harriers           00:43:17
  52 578  Simon Whalley        M45 (007/040) Ambleside AC              00:43:19
  53 584  Michelle Simey       F40 (001/043) Unattached Preston        00:43:21
  54 283  William Sisson       M   (024/113) Unattached Grange-o-Sands 00:43:27
  55 330  David Atherton       M   (025/113) Unattached Kendal         00:43:28
  56 372  Phil Beercroft       M   (026/113) Unattached Kendal         00:43:39
  57 149  Maria Conaghan       F   (001/056) Penny Lane Striders       00:43:42
  58 153  David Shaw           M50 (008/026) Barrow + Furness Striders 00:43:44
  59 1208 Paul Farrington      M45 (008/040) Unattached Ambleside      00:43:46
  60 206  Tom Morris           M   (027/113) Unattached Carnforth      00:43:50
  61 297  Sean Hudson          M   (028/113) Keswick AC                00:43:51
  62 261  David Ashworth       M50 (009/026) Lostock AC                00:43:52
  63 1209 Robert Johnstone     M40 (011/052) Wigton Road Runners       00:43:52
  64 159  Alan Coatsworth      M50 (010/026) Unattached Macclesfield   00:44:03
  65 122  Paul Hardy           M   (029/113) Achille Ratti             00:44:04
  66 212  Neil Gibbison        M55 (003/019) Black Combe Runners       00:44:06
  67 425  Paul Lindley         M   (030/113) Unattached Liverpool      00:44:07
  68 561  Dougie Lee           M   (031/113) Unattached Cumbria        00:44:16
  69 600  Nick Higham          M40 (012/052) Unattached Lancaster      00:44:23
  70 556  Kevin Hunter         M40 (013/052) Unattached Carlisle       00:44:25
  71 147  Joanne Moore         F   (002/056) Keswick AC                00:44:26
  72 447  Gordon Noblett       M   (032/113) Blackburn Road Runners    00:44:35
  73 380  Susan Cain           F50 (001/012) Penny Lane Striders       00:44:38
  74 390  Quentin Merritt      M45 (009/040) Keswick AC                00:44:39
  75 217  Rob Hardwick         M   (033/113) Penny Lane Striders       00:44:40
  76 252  Shaun Dodd           M   (034/113) Blyth Running Club        00:44:50
  77 565  Simon P Thompson     M   (035/113) Allithwaite + District    00:44:56
  78 396  Vikki Law            F35 (002/037) Unattached Hartlepool     00:44:57
  79 629  Colin Barron         M   (036/113) Aragons Triathlon Club    00:44:58
  80 348  David Barnes         M40 (014/052) Unattached Crooklands     00:45:09
  81 303  Deane Lamb           M   (037/113) Unattached Liverpool      00:45:10
  82 164  Phillip Cater        M40 (015/052) Unattached Henley         00:45:25
  83 379  Robert Earle         M   (038/113) Unattached Northumberland 00:45:26
  84 332  Suzannah Grindley    F   (003/056) Keswick AC                00:45:26
  85 255  Bridget Wedderburn   F40 (002/043) Unattached Windermere     00:45:28
  86 146  Stuart Riley         M   (039/113) Unattached Chorley        00:45:30
  87 463  Alan Healey          M60 (002/009) Bury AC                   00:45:32
  88 198  Andrew Owens         M   (040/113) Unattached Hertfordshire  00:45:38
  89 1205 Caroline Cotterell   F35 (003/037) Stroud + District AC      00:45:46
  90 77   Gordon Baird         M   (041/113) Unattached Lancaster      00:45:50
  91 213  Cathy Hollis         F   (004/056) Unattached Kendal         00:45:59
  92 3    Robin Lees           M   (042/113) Unattached Ambleside      00:46:03
  93 188  Sarah Louise Bailey  F   (005/056) Keswick AC                00:46:15
  94 327  Ashley Brown         M   (043/113) Unattached Holmfirth      00:46:16
  95 109  Helen Woodley        F   (006/056) Unattached Cumbria        00:46:17
  96 32   Kath Woodley         F   (007/056) Unattached Cumbria        00:46:18
  97 299  Michael Tyson        M40 (016/052) Ambleside AC              00:46:19
  98 95   Ian Horne            M40 (017/052) Eden Runners              00:46:20
  99 541  Neil Elsender        M40 (018/052) Unattached Brampton       00:46:20
 100 47   Ian Mitchell         M45 (010/040) Helm Hill Runners         00:46:21
 101 575  Simon Goodwin        M45 (011/040) Unattached Preston        00:46:29
 102 438  Paul Lewin           M45 (012/040) Salford Harriers          00:46:32
 103 387  Mike Beechey         M40 (019/052) Keswick AC                00:46:34
 104 181  Peter Waldron-Hoines M   (044/113) Unattached Leeds          00:46:35
 105 156  Ewen Turner          M   (045/113) Unattached Peterborough   00:46:36
 106 169  Matt Williams        M   (046/113) Lancaster + Morecambe AC  00:46:37
 107 531  Stephen Beresford    M40 (020/052) Unattached Cockermouth    00:46:43
 108 144  Michael Fitzpatrick  M55 (004/019) Unattached London         00:46:49
 109 500  Roger Wilkins        M60 (003/009) Unattached Kendal         00:46:50
 110 376  Nick Longley         M   (047/113) Unattached Leeds          00:46:51
 111 404  Kevin Sutherland     M   (048/113) Unattached Liverpool      00:46:53
 112 340  Jim Coldwell         M   (049/113) Unattached Richmond       00:46:56
 113 162  Chris Caulfield      M   (050/113) Unattached Cheshire       00:46:57
 114 88   Alex Brazier         M   (051/113) Unattached Kendal         00:46:57
 115 171  Paul O'Reilly        M   (052/113) Unattached Cheshire       00:47:05
 116 435  Michael Barry        M   (053/113) UK Net Runner             00:47:05
 117 414  Jon Webster          M40 (021/052) Kendal AC                 00:47:12
 118 420  Damian Parkinson     M45 (013/040) Unattached Cambridgeshire 00:47:17
 119 227  Barnaby Crawshaw     M   (054/113) Unattached Manchester     00:47:20
 120 200  Ian Baker            M50 (011/026) Howgill Harriers          00:47:22
 121 363  William Murgatroyd   M55 (005/019) Unattached Huddersfield   00:47:24
 122 532  Martin Varey         M   (055/113) Unattached Cockermouth    00:47:25
 123 450  John Hall            M50 (012/026) Unattached Kendal         00:47:32
 124 577  Kevin May            M45 (014/040) Howgill Harriers          00:47:34
 125 21   Angus Morrison       M   (056/113) Unattached Cumbria        00:47:42
 126 349  Stuart Grey          M   (057/113) Unattached Durham         00:47:47
 127 318  Malcolm Sloane       M50 (013/026) Chester Tri Club          00:47:49
 128 259  Simon Theobald       M40 (022/052) Unattached Kendal         00:47:53
 129 241  Janet Trevaskis      F40 (003/043) Cumberland AC             00:48:02
 130 170  Tony Clare           M40 (023/052) Lancaster + Morecambe AC  00:48:05
 131 522  Jude Goldie          F35 (004/037) Unattached Kendal         00:48:07
 132 74   Christopher Guy      M   (058/113) Unattached Warrington     00:48:09
 133 1024 Glen Carden          M   (059/113) Unattached Liverpool      00:48:14
 134 39   Stephen Tysome       M   (060/113) Trail Runners Assoc'n     00:48:19
 135 258  Sarah-Kay Norman     F   (008/056) Unattached Grange-o-Sands 00:48:23
 136 117  Helen Samson         F35 (005/037) Helm Hill Runners         00:48:33
 137 377  John Ward            M40 (024/052) Unattached Cheshire       00:48:38
 138 63   Douglas Tickner      M   (061/113) West Cumberland Orienteer 00:48:38
 139 256  Andrew Wedderburn    M45 (015/040) Unattached Windermere     00:48:47
 140 592  Allison Daly         F   (009/056) Unattached Kendal         00:48:50
 141 385  Simon Ravenhill      M45 (016/040) Unattached Windermere     00:48:50
 142 260  Dave Cope            M55 (006/019) Unattached Kendal         00:48:55
 143 189  Jon Stevens          M   (062/113) Unattached Cumbria        00:48:57
 144 276  Geoff Graham         M   (063/113) Unattached Penrith        00:48:58
 145 416  Jane Howard          F40 (004/043) Baildon Runners           00:48:58
 146 209  Jackie Barker        F35 (006/037) Unattached Kent           00:49:03
 147 335  Neil Armstrong       M   (064/113) Unattached Leeds          00:49:03
 148 275  James Thomas         M50 (014/026) Unattached Kendal         00:49:03
 149 304  David Ellison        M   (065/113) Unattached Windermere     00:49:03
 150 440  Rachel Thomas        F35 (007/037) Southport Waterloo AC     00:49:08
 151 515  Sheena Murray        F40 (005/043) Unattached Cockermouth    00:49:09
 152 68   Aziz Dinc            M   (066/113) Unattached W. Yorkshire   00:49:11
 153 357  Jane Greening        F   (010/056) Tynedale Harriers         00:49:13
 154 49   Paul Fry             M45 (017/040) Unattached Kendal         00:49:18
 155 100  David Atkinson       M45 (018/040) Unattached Warrington     00:49:23
 156 101  Anthony Fry          M   (067/113) Unattached Preston        00:49:24
 157 482  John Hyde            M55 (007/019) Unattached Preston        00:49:25
 158 753  Bernhard Musgrove    M60 (004/009) Howgill Harriers          00:49:26
 159 127  Jack Spedding        M   (068/113) Unattached Carlisle       00:49:26
 160 29   Lois Todd            F   (011/056) Wigton Road Runners       00:49:27
 161 499  Helen Young          F   (012/056) Wigton Road Runners       00:49:30
 162 368  Michael Roberts      M45 (019/040) Penny Lane Striders       00:49:33
 163 25   Rick Jones           M   (069/113) Unattached Stockport      00:49:33
 164 472  Adrian Leigh         M50 (015/026) Settle Harriers           00:49:34
 165 179  Dominic Cowley       M   (070/113) Unattached Leeds          00:49:35
 166 586  Christina McGuire    F45 (002/032) Lancaster + Morecambe AC  00:49:36
 167 141  Mark Greaves         M45 (020/040) Cumberland AC             00:49:37
 168 609  Thomas Grandison     M40 (025/052) Unattached Kendal         00:49:46
 169 573  Michael Caton        M   (071/113) Unattached Kendal         00:49:46
 170 284  Kevin Whitemore      M60 (005/009) Eden Runners              00:49:48
 171 378  Elizabeth Earle      F   (013/056) Unattached Northumberland 00:49:50
 172 301  Elizabeth Lynan      F   (014/056) Penny Lane Striders       00:49:50
 173 742  Malcolm Nicholson    M40 (026/052) Unattached Carlisle       00:49:57
 174 346  Pauline Davies       F55 (001/013) Vale Royal AC             00:49:58
 175 562  Les Gledhill         M55 (008/019) Unattached Cumbria        00:50:03
 176 10   John Hunter          M55 (009/019) Swaledale Road Runners    00:50:03
 177 481  John Rogerson        M55 (010/019) Unattached Preston        00:50:03
 178 373  Anita H Goldsworth   F40 (006/043) Tri Lakeland              00:50:03
 179 118  Jonathan Massey      M   (072/113) Unattached Manchester     00:50:06
 180 166  Richard Cater        M   (073/113) Unattached Kendal         00:50:08
 181 176  Phil McLaughlin      M   (074/113) Unattached Sheffield      00:50:12
 182 367  Phil Heaton          M45 (021/040) Cumberland Fell Runners   00:50:14
 183 517  Raymond Wren         M60 (006/009) Wigton Road Runners       00:50:23
 184 581  Tarja Kinnunen       F40 (007/043) Unattached Liverpool      00:50:26
 185 163  Mark Payne           M40 (027/052) Allithwaite + District    00:50:41
 186 184  Robert Murray        M   (075/113) Unattached Birmingham     00:50:42
 187 608  Michael Wilson       M   (076/113) Unattached York           00:50:44
 188 503  Steve Roe            M   (077/113) Unattached Lancaster      00:50:47
 189 251  Graham Mossop        M40 (028/052) Meadowside Harriers       00:50:47
 190 216  Jane Hallows         F35 (008/037) Penny Lane Striders       00:50:54
 191 82   Robert Boelema       M40 (029/052) Unattached Stockport      00:50:58
 192 364  Aaron Jerez          M   (078/113) Unattached London         00:51:00
 193 516  Jenny Wren           F55 (002/013) Wigton Road Runners       00:51:06
 194 270  Kit Garside          M50 (016/026) Jogging Pals              00:51:08
 195 226  Victoria Healey      F   (015/056) Unattached Stockport      00:51:09
 196 106  Jayne Graves         F45 (003/032) Scarborough AC            00:51:19
 197 274  Ewan Wentworth       M   (079/113) Unattached Manchester     00:51:23
 198 306  Jonathan Fieldsend   M   (080/113) Unattached London         00:51:23
 199 309  Eleanor Rawling      F55 (003/013) Unattached Oxon           00:51:23
 200 502  Justine Roe          F35 (009/037) S.R.O.C.                  00:51:23
 201 67   David Spicer         M65 (001/001) Northern Veterans AC      00:51:29
 202 417  Geoffrey Kay         M60 (007/009) Baildon Runners           00:51:30
 203 362  Steven Randall       M   (081/113) Unattached Huddersfield   00:51:34
 204 508  David Jack           M   (082/113) Unattached Cumbria        00:51:36
 205 154  Richard Turner       M60 (008/009) Yaxley Runners            00:51:36
 206 263  Martin Kelso         M45 (022/040) Unattached Peebles        00:51:38
 207 333  Paul Tippey          M50 (017/026) Unattached Ilkley         00:51:38
 208 393  David Bolton         M55 (011/019) Troon Tortoises           00:51:49
 209 534  Victoria Rhodes      F   (016/056) Unattached Carlisle       00:51:53
 210 476  Franc Ashcroft       M45 (023/040) Unattached Preston        00:51:58
 211 296  Peter Sterling       M40 (030/052) Unattached Staveley       00:51:58
 212 446  Rebecca Noblett      F35 (010/037) Blackburn Road Runners    00:51:58
 213 371  Liz Finlayson        F   (017/056) Unattached Kendal         00:52:00
 214 337  Ger Stones           M40 (031/052) Unattached Darlington     00:52:03
 215 19   Mark Smith           M40 (032/052) Unattached Leeds          00:52:03
 216 161  Tracey Bruce         F40 (008/043) Lancaster + Morecambe AC  00:52:03
 217 338  Thomas Irvine        M   (083/113) Unattached Kendal         00:52:04
 218 17   Barry McNicholl      M45 (024/040) Unattached Cockermouth    00:52:15
 219 178  Patrick Cowley       M   (084/113) Unattached Leeds          00:52:18
 220 521  Neil Goldie          M45 (025/040) Unattached Kendal         00:52:21
 221 473  Eleanor Knowles      F35 (011/037) Ambleside AC              00:52:28
 222 201  Nigel Beeson         M50 (018/026) Lancaster + Morecambe AC  00:52:35
 223 550  Sandra Campbell      F35 (012/037) Trawden AC                00:52:37
 224 315  Sue Russell          F45 (004/032) Kendal AC                 00:52:38
 225 280  Margaret Hawley      F50 (002/012) Cumberland AC             00:52:39
 226 494  Nicky Butler         F45 (005/032) Keswick AC                00:52:40
 227 36   Joanne Collinson     F35 (013/037) Unattached Altrincham     00:52:40
 228 392  Joanne Chadderton    F35 (014/037) Unattached Oldham         00:52:44
 229 195  Bert Simmons         M55 (012/019) Totley AC                 00:52:52
 230 351  David Henderson      M55 (013/019) Unattached Shropshire     00:52:56
 231 93   Alyson Adams         F40 (009/043) Unattached Cheshire       00:52:58
 232 302  Melanie Hill         F   (018/056) Unattached Manchester     00:52:59
 233 553  Katie Louise May     F   (019/056) Howgill Harriers          00:52:59
 234 120  David Chapman        M   (085/113) Unattached Cumbria        00:53:03
 235 336  Peter Medlicott      M   (086/113) Unattached Leigh          00:53:04
 236 215  Michael Davis        M45 (026/040) Unattached Chester        00:53:04
 237 278  Troy Melhuish        M   (087/113) Unattached Kendal         00:53:09
 238 214  Gary Hollis          M40 (033/052) Unattached Kendal         00:53:11
 239 369  Alison Lysons        F40 (010/043) Warrington Road Runners   00:53:12
 240 62   Paul Tickner         M50 (019/026) West Cumberland Orienteer 00:53:13
 241 54   Clive Newsome        M50 (020/026) Unattached N. Yorkshire   00:53:25
 242 461  Anne Langley         F55 (004/013) Wigton Road Runners       00:53:30
 243 210  Anthony Rothera      M40 (034/052) Unattached Windermere     00:53:39
 244 563  David Hibbert        M   (088/113) Unattached Cumbria        00:53:39
 245 596  Paul MacFarlane      M   (089/113) Unattached Kendal         00:53:39
 246 358  Linda Scott          F40 (011/043) Unattached Carlisle       00:53:48
 247 246  David Hounslow       M40 (035/052) Unattached Buckingham     00:53:48
 248 102  Robin Bartlett       M45 (027/040) Lancaster + Morecambe AC  00:53:56
 249 460  Judith Moore         F45 (006/032) Unattached Kendal         00:54:04
 250 339  John Hiscox          M   (090/113) Unattached Kendal         00:54:08
 251 526  Tim Oliver           M45 (028/040) Unattached Cumbria        00:54:15
 252 128  Maria Fitzpatrick    F55 (005/013) Unattached Glasgow        00:54:17
 253 247  Jane Brown           F40 (012/043) Unattached Stockport      00:54:23
 254 602  Stephen Gascoigne    M40 (036/052) Unattached Southport      00:54:24
 255 114  Tracey Dawson        F35 (015/037) Lancaster + Morecambe AC  00:54:28
 256 507  Carl Brown           M   (091/113) Unattached Cumbria        00:54:35
 257 566  Alan Gray            M55 (014/019) Southport Waterloo AC     00:54:35
 258 331  Stephen Massam       M40 (037/052) Preston Harriers          00:54:35
 259 281  Philip Hawley        M55 (015/019) Cumberland AC             00:54:38
 260 16   Sarah Chaudhri       F45 (007/032) Cumberland AC             00:54:43
 261 583  David Avis           M   (092/113) Unattached Kendal         00:54:43
 262 211  Alison Whitney       F45 (008/032) Unattached Tewkesbury     00:54:43
 263 537  David Laws           M   (093/113) Unattached Newcastle      00:54:49
 264 115  Sharon Bianchi       F   (020/056) Unattached Cumbria        00:54:55
 265 73   Helen Guy            F   (021/056) Unattached Warrington     00:54:55
 266 458  Mark Ireland         M40 (038/052) Unattached Bowness        00:54:57
 267 352  Ishbel Nixon         F55 (006/013) Unattached Carlisle       00:55:00
 268 90   Damian Bates         M   (094/113) Unattached Saddleworth    00:55:03
 269 523  Sue Langham          F40 (013/043) Unattached Cheshire       00:55:03
 270 454  Rebecca Smith        F   (022/056) Unattached Bowness        00:55:05
 271 12   Paul Willey          M50 (021/026) Unattached Wigan          00:55:09
 272 567  Steve Gwenlan        M55 (016/019) Unattached Stockport      00:55:09
 273 374  Ged Turner           M45 (029/040) Edgworth                  00:55:11
 274 119  Alison Chapman       F   (023/056) Unattached Cumbria        00:55:15
 275 228  Sharon West          F40 (014/043) Unattached Hartlepool     00:55:15
 276 83   Fiona Wood           F45 (009/032) Unattached Windermere     00:55:15
 277 85   Gemma Thwaites       F   (024/056) Unattached Kendal         00:55:15
 278 384  Marian de Silver     F45 (010/032) Brighton + Hove AC        00:55:15
 279 568  Yvonne Clement       F40 (015/043) Unattached Brampton       00:55:15
 280 536  Louise Laws          F40 (016/043) Unattached Newcastle      00:55:21
 281 344  Sarah Colyer         F45 (011/032) Unatt Burton-in-Kendal    00:55:33
 282 61   John Beecroft        M60 (009/009) Unattached Worcester      00:55:39
 283 160  Lisa Maudsley        F35 (016/037) Lancaster + Morecambe AC  00:55:39
 284 145  Michael P Fitzpatric M   (095/113) Unattached London         00:55:52
 285 107  Tony Graves          M40 (039/052) Scarborough AC            00:55:54
 286 509  Cressida Allwood     F40 (017/043) Unattached Cumbria        00:56:02
 287 202  Jemma Basham         F   (025/056) Ilkley Harriers           00:56:02
 288 528  Martin King          M50 (022/026) Border City Harriers      00:56:11
 289 612  Jennifer Armer       F35 (017/037) Dallam Running Club       00:56:16
 290 44   Kathrin Meyrick      F40 (018/043) Unattached Windermere     00:56:18
 291 186  Jonathan Murray      M   (096/113) Unattached Cheshire       00:56:19
 292 15   Stuart Swann         M55 (017/019) Chorley AC                00:56:20
 293 610  Anne Green           F   (026/056) Unattached Kendal         00:56:27
 294 89   Lucy Bates           F35 (018/037) Delph Donkeys             00:56:28
 295 38   Roger Smith          M   (097/113) Unattached Wirral         00:56:29
 296 295  Laetitia Sterling    F40 (019/043) Unattached Staveley       00:56:30
 297 272  Vicky Daley          F50 (003/012) Unattached Cockermouth    00:56:31
 298 285  Graham Davy          M45 (030/040) Unattached Littleborough  00:56:32
 299 506  Joanne May           F35 (019/037) Unattached Cumbria        00:56:33
 300 486  Tim Knowles          M40 (040/052) Unattached Cockermouth    00:56:34
 301 14   Jan Mayor            F50 (004/012) Chorley AC                00:56:36
 302 112  Giselle Dudley       F45 (012/032) Unattached Sunderland     00:56:38
 303 478  Angela Turner        F50 (005/012) Keswick AC                00:56:39
 304 310  Ruth Burns           F45 (013/032) Lancaster + Morecambe AC  00:56:50
 305 133  Christine Gardner    F   (027/056) Lancaster + Morecambe AC  00:56:51
 306 491  Gillian O'Connell    F40 (020/043) Black Combe Runners       00:56:52
 307 574  Mark Goodwin         M50 (023/026) Unattached Wilmslow       00:56:53
 308 1206 Emma Newsome         F   (028/056) Unattached Harrogate      00:56:54
 309 535  Vivienne Forster     F40 (021/043) Aragons Triathlon Club    00:56:56
 310 480  Andrew Hetherington  M   (098/113) Unattached Wigton         00:56:59
 311 375  Sally Bennett        F45 (014/032) Wigton Road Runners       00:56:59
 312 322  Craig McMullen       M40 (041/052) Unattached Milnthorpe     00:57:05
 313 31   Katie Merrick        F   (029/056) Unattached Leeds          00:57:09
 314 497  Christine Wren       F40 (022/043) Unattached Carlisle       00:57:10
 315 471  Dawn Cass            F35 (020/037) Unattached Preston        00:57:11
 316 470  Julian Cass          M40 (042/052) Unattached Preston        00:57:12
 317 92   Kathryn Holmes       F40 (023/043) Fell Runners Association  00:57:13
 318 383  Karen Scott          F40 (024/043) Manchester Harriers       00:57:15
 319 37   Helen Smith          F35 (021/037) Keswick AC                00:57:16
 320 386  Jen Beechey          F   (030/056) Keswick AC                00:57:17
 321 245  Fiona Brew           F40 (025/043) Unattached Buckingham     00:57:22
 322 405  Jonny Williams       M   (099/113) Unattached London         00:57:23
 323 927  Michael Hanavan      M   (100/113) Cannonball Runners        00:57:24
 324 490  Mary Elliott         F35 (022/037) Keswick AC                00:57:36
 325 233  Val Gill             F50 (006/012) Black Combe Runners       00:57:36
 326 452  Judith Rees          F45 (015/032) Allithwaite + District    00:57:36
 327 175  Sue Lomas            F35 (023/037) Black Combe Runners       00:58:00
 328 298  Suzanne Tyson        F40 (026/043) Unattached Windermere     00:58:30
 329 525  Penny Oliver         F40 (027/043) Unattached Cumbria        00:58:34
 330 462  Sarah Briggs         F45 (016/032) Unattached Brampton       00:58:35
 331 237  Robert Antrobus      M45 (031/040) Moat Club                 00:58:36
 332 187  Sarah Hamilton       F   (031/056) Unattached Windermere     00:58:38
 333 527  Janet King           F45 (017/032) Unattached Wigton         00:58:42
 334 540  Philip Greaves       M40 (043/052) Unattached Chorley        00:58:45
 335 477  Ruby Carr            F   (032/056) Saddleworth Runners       00:58:46
 336 510  Stuart Mullane       M40 (044/052) Unattached Huddersfield   00:58:46
 337 314  Heather Hill         F40 (028/043) Unattached Kendal         00:58:46
 338 290  Shelagh Birkett      F45 (018/032) Unattached Kendal         00:59:00
 339 116  Kirsten Hardy        F   (033/056) Unattached Windermere     00:59:00
 340 262  Nicola Williams      F35 (024/037) Unattached Ambleside      00:59:00
 341 398  Samantha Chaplow     F   (034/056) Unattached Kendal         00:59:13
 342 325  Julie Brooks         F40 (029/043) Unattached Kendal         00:59:13
 343 512  Kevin Chaplow        M40 (045/052) Unattached Kendal         00:59:13
 344 125  Daniel Prince        M   (101/113) Lancaster + Morecambe AC  00:59:13
 345 55   Lynne Newsome        F55 (007/013) Unattached N. Yorkshire   00:59:20
 346 267  Jennifer Lewis       F   (035/056) Unattached Manchester     00:59:27
 347 20   Lindsey Mayers       F   (036/056) Unattached Derby          00:59:27
 348 1207 Lynn Perks           F40 (030/043) Unattached Preston        00:59:27
 349 492  Meriel Beattie       F35 (025/037) Unattached ClaytonleWoods 00:59:31
 350 199  Alan Dawson          M45 (032/040) Unattached Windermere     00:59:31
 351 60   Jane Woodley         F60 (001/003) Unattached Cumbria        00:59:33
 352 312  Michael Clow         M   (102/113) Unattached Merseyside     00:59:40
 353 48   Andrea Brewster      F45 (019/032) Unattached Barnoldswick   00:59:40
 354 182  Dan Broughton        M   (103/113) Unattached Hambleton      00:59:46
 355 59   Paul Naylor          M50 (024/026) Unattached Penrith        00:59:50
 356 18   Fayyaz Chaudhri      M45 (033/040) Cumberland AC             01:00:10
 357 350  Christine Henderson  F55 (008/013) Unattached Shropshire     01:00:14
 358 291  Susan Patrickson     F45 (020/032) Unattached Wigton         01:00:22
 359 601  Sarah Gascoigne      F40 (031/043) Unattached Buckingham     01:00:25
 360 538  Helen Honeyman       F50 (007/012) Unattached Wigton         01:00:26
 361 126  Jane Nicholson       F45 (021/032) Unattached Cumbria        01:00:33
 362 554  Chris Davison        M45 (034/040) Unattached Carlisle       01:00:34
 363 423  Gillian Bell         F40 (032/043) Unattached Sunderland     01:01:14
 364 424  Martin Bell          M40 (046/052) Unattached Sunderland     01:01:15
 365 453  Rachael Campbell     F35 (026/037) Unattached Wigan          01:01:22
 366 253  Philippa Woods       F   (037/056) Unattached Gloucester     01:01:25
 367 412  Cynthia Crawshaw     F55 (009/013) Black Combe Runners       01:01:26
 368 123  Rachel Thompson      F   (038/056) Unattached Durham         01:01:29
 369 124  Ross Kirtley         M   (104/113) Unattached Durham         01:01:29
 370 388  Maria Chambers       F40 (033/043) Unattached Lancaster      01:01:33
 371 103  Elaine Simmill       F45 (022/032) Unattached Lancaster      01:01:34
 372 546  Nathalie Stephens    F   (039/056) Unattached York           01:01:35
 373 464  Charlotte Wood       F35 (027/037) Unattached Hawkshead      01:01:37
 374 593  Sue Edgar            F40 (034/043) Westmorland Tri           01:01:40
 375 320  Mark Rainford        M55 (018/019) Unattached Cheshire       01:01:43
 376 389  Simon Martin         M40 (047/052) Unattached W. Yorkshire   01:01:51
 377 1133 Elizabeth Duggman    F55 (010/013) Werrington Joggers        01:01:54
 378 353  Colin Nixon          M70 (001/001) Unattached Carlisle       01:01:59
 379 456  Philip Poole         M50 (025/026) Unattached Windermere     01:02:15
 380 455  Christine Colcomb    F50 (008/012) Unattached Windermere     01:02:15
 381 495  Juliet Proctor       F40 (035/043) Howgill Harriers          01:02:25
 382 410  M. Robinson-Tate     F35 (028/037) Unattached Lancaster      01:02:29
 383 11   Keith Pittman        M50 (026/026) Kendal AC                 01:02:30
 384 140  Deborah Redmond      F45 (023/032) Cumberland AC             01:03:06
 385 53   Jackie Windbridge    F50 (009/012) Unattached Cockermouth    01:03:18
 386 57   Rachel Tickner       F55 (011/013) Unattached Cockermouth    01:03:25
 387 205  Kathy Edge           F45 (024/032) Lancaster + Morecambe AC  01:03:30
 388 250  Cath Mossop          F40 (036/043) Lancaster + Morecambe AC  01:03:30
 389 529  Kirsty Stenhouse     F   (040/056) Unattached York           01:03:33
 390 64   Patsy Naylor         F50 (010/012) Unattached Penrith        01:03:37
 391 603  David Gascoigne      M45 (035/040) Unatt Poulton-le-Fylde    01:03:42
 392 560  Marie Morrison       F35 (029/037) Unattached Cumbria        01:03:52
 393 13   Dave Dorrity         M40 (048/052) Unattached Liverpool      01:03:56
 394 469  Ian Turner           M45 (036/040) Unattached Bolton         01:03:56
 395 599  Lindsey Clark        F35 (030/037) Unattached Lancaster      01:04:16
 396 354  Stephen Fawcett      M40 (049/052) Unattached Kendal         01:04:36
 397 94   Janet Ireland        F40 (037/043) Eden Runners              01:04:38
 398 496  Amanda Peel          F40 (038/043) Unattached Altrincham     01:04:45
 399 208  Cathy Shaw           F45 (025/032) Unattached Chorley        01:04:48
 400 130  Kate Judge           F35 (031/037) Unattached Cumbria        01:04:48
 401 342  Alison Lawrence      F35 (032/037) Unattached Grange-o-Sands 01:04:55
 402 343  David Carpenter      M   (105/113) Unattached Grange-o-Sands 01:04:55
 403 177  Maggie Fitzpatrick   F50 (011/012) Unattached Leeds          01:04:59
 404 42   Peter Shrigley       M40 (050/052) Unattached W. Yorkshire   01:05:04
 405 391  Steve Chadderton     M45 (037/040) Unattached Oldham         01:05:04
 406 86   Sarah Douglas        F   (041/056) Unattached Kendal         01:05:04
 407 87   Andrew Douglas       M   (106/113) Unattached Kendal         01:05:04
 408 277  Ben Kay              M   (107/113) Unattached Kendal         01:05:08
 409 308  Debbie Milligan      F45 (026/032) Unattached Preston        01:05:27
 410 334  Eileen Mitchell      F50 (012/012) Unattached ThorntonClevel 01:05:29
 411 271  Fiona Clark          F55 (012/013) Jogging Pals              01:05:29
 412 58   Paul Adams           M55 (019/019) York Knavesmire Harriers  01:05:29
 413 157  Clare de Villanueva  F   (042/056) Unattached Peterborough   01:05:30
 414 155  Robert Turner        M   (108/113) Unattached Peterborough   01:05:30
 415 1    Alan Bellis          M   (109/113) Unattached Windermere     01:05:38
 416 79   Anna Brown           F   (043/056) Unattached Cumbria        01:05:41
 417 80   Sarah Taylor         F   (044/056) Unattached Cumbria        01:05:42
 418 394  Emily Cracknell      F   (045/056) Unattached North Shields  01:05:50
 419 885  Karen Wilson         F45 (027/032) Unattached Kendal         01:05:59
 420 498  Ian Goode            M   (110/113) Unattached Carlisle       01:05:59
 421 555  Tara Blackburn       F35 (033/037) Unattached Kendal         01:06:04
 422 1212 Jo Chaffer           F35 (034/037) Unattached Kendal         01:06:04
 423 1213 Barry Porter         M45 (038/040) Unattached Ambleside      01:06:04
 424 444  Paul Davies          M40 (051/052) Unattached Ambleside      01:06:04
 425 403  Steven Speakman      M40 (052/052) Unattached Warrington     01:06:13
 426 429  Amelie Meschino      F   (046/056) Unattached Cumbria        01:06:46
 427 604  Sandie Townsley      F35 (035/037) Unattached Altrincham     01:06:50
 428 595  Jenny Wroe           F   (047/056) Unattached Kendal         01:06:50
 429 594  Kate Wenham          F   (048/056) Allen Valley Striders     01:06:50
 430 359  Susan Head           F45 (028/032) Unattached Penrith        01:07:05
 431 268  Pauline Elliott      F45 (029/032) Allen Valley Striders     01:07:05
 432 269  Tessa Wenham         F   (049/056) Unattached Hexham         01:07:05
 433 266  Pamela Watson        F40 (039/043) Unattached Cockermouth    01:07:21
 434 539  Janet Townsend       F45 (030/032) Unattached Chorley        01:07:21
 435 56   Susan Adams          F55 (013/013) York Knavesmire Harriers  01:07:39
 436 254  Michael Woods        M   (111/113) Unattached Gloucester     01:07:50
 437 485  Helen Knowles        F45 (031/032) Unattached Cockermouth    01:08:11
 438 240  Su Thornton          F40 (040/043) Unattached Burnley        01:08:21
 439 66   Suzannah Naylor      F   (050/056) Unattached Penrith        01:08:27
 440 558  Sandra Scott         F60 (002/003) Unattached Kendal         01:08:41
 441 98   Jill Nixon           F35 (036/037) Keswick AC                01:09:03
 442 99   Lucy Dunn            F   (051/056) Keswick AC                01:09:03
 443 305  Marie Jones          F60 (003/003) Lancaster + Morecambe AC  01:09:27
 444 218  Sara Piper-Heap      F40 (041/043) Unattached Shropshire     01:10:00
 445 219  John Heap            M45 (039/040) Unattached Shropshire     01:10:00
 446 183  Herjot Dhillon       F   (052/056) Unattached Birmingham     01:10:46
 447 468  Andrew Yates         M45 (040/040) Unattached Bolton         01:12:26
 448 415  Dannie-J. Fawcett    F   (053/056) Unattached Kendal         01:12:26
 449 69   Louisa Naylor        F   (054/056) Unattached Penrith        01:12:26
 450 223  Karen Jaques         F40 (042/043) Unattached Kendal         01:13:12
 451 321  Aileen MacEachen     F40 (043/043) Unattached Kendal         01:13:12
 452 27   Emma Read            F   (055/056) Unattached Lancaster      01:13:12
 453 34   James Read           M   (112/113) Unattached Lancaster      01:13:12
 454 110  Louise Khazeni-Rad   F   (056/056) Unattached Lancaster      01:18:52
 455 111  Peter Ogden          M   (113/113) ARCC                      01:18:52
 456 530  Sue Black            F45 (032/032) Unattached Cockermouth    01:18:59
 457 185  Kaye Murray          F35 (037/037) Unattached Cheshire       01:19:37
Copyright © 2008 John Schofield. Unauthorised copying prohibited