Back to year calendar - Ladies' Results - Team positions

South Yorkshire Road Race League - Race 2
Held at Worsbrough - organised by Barnsley AC

11th May 2005

Results courtesy of Roy Veall
SENIOR AND JUNIOR MEN   
PlaceNameClubsTimeAcc Time
1Darren NewbouldCity of Sheffield Harriers26:38(52:57)
2M. BroadheadHallamshire Harriers26:47(53:24)
3Martin SteeperDoncaster & Stainforth AC26:49 
4M. HallGuest26:51 
5Dave NolanHallamshire Harriers27:30(55:03)
6John BroomBarnsley AC27:53(55:44)
7Andy GoodairAskern District RC28:10 
8Liam BrennanSheffield Tri Club28:21(56:51)
9Aden LinskillTotley AC28:35(58:56)
10Dave WhittakerHallamshire Harriers28:48(57:55)
11Simon MounseyRotherham Harriers28:54(60:58)
12Anthony EvansSheffield Tri Club29:00(57:39)
13Simon GregoryRotherham Harriers29:03(58:01)
14666Mexborough Pulse RC29:39 
15Jonathan OgleHandsworth Roadhogs29:40(58:50)
16Jan O'BrienSheffield Tri Club29:48(59:18)
17Dean WinterAskern District RC30:00 
18Craig AlwashBarnsley Harriers30:03(60:31)
19Dave ThompsonOnetoOne30:15(60:27)
20Pete BurkeAskern District RC30:17(60:23)
21Shaun WalkerBarnsley Harriers30:35 
22Ben Slater-ClaytonDoncaster & Stainforth AC30:40(61:43)
23Ciaran MurrayDoncaster & Stainforth AC30:40(61:30)
24Shaun SwallowBarnsley Harriers30:50 
25Will BridgmanHandsworth Roadhogs30:55(62:10)
26Phil HinchliffeBarnsley Harriers31:01 
27David StoreyRotherham Harriers31:03(62:48)
28278Milton Arms Running Club31:05 
29Paul FordhamBarnsley Harriers31:12 
30D. CooperBarnsley AC31:17 
31Neil ShawRotherham Harriers31:18(64:52)
32Jesper KellehaugeCity of Sheffield Harriers31:19(63:04)
33Daniel O'GradyAskern District RC31:34(62:39)
34Ron WheelerValley Hill Runners31:48(63:05)
35Ian MicklethwaiteOnetoOne31:52(64:06)
36Michael JonesDoncaster & Stainforth AC32:06(65:29)
37Simon WilesSteel City Striders32:07(63:46)
38Mark GodleyAskern District RC32:14(65:02)
39James HuntSheffield Tri Club32:23(64:51)
40Tony CreedDoncaster & Stainforth AC32:24(64:57)
41Alex GalbraithHandsworth Roadhogs32:38 
42Russell AtkinsonSheffield Tri Club32:49(63:30)
43Robin CloughSheffield Tri Club33:08(66:38)
44James LeeCity of Sheffield Harriers33:09(67:08)
45Paul RustMaltby Running Club33:13(66:01)
46Shaun FerronAskern District RC33:30(66:53)
47Mike SmithSteel City Striders33:37(67:59)
48Mike WarnesSteel City Striders33:39 
49Matthew AsbridgeRotherham Harriers33:52 
50Jeff ClarkBarnsley Harriers33:52(67:12)
51Kevin GutteridgeAskern District RC34:03(68:12)
52Ian BrookesKimberworth Striders34:06(67:47)
53Andy ThompsonDoncaster & Stainforth AC34:11 
54222Killamarsh Kestrels34:25 
55David BatesOnetoOne34:29 
56Roy ButterworthRotherham Harriers34:33(66:45)
57Tim NobleTotley AC34:43(68:27)
58Mark DysonSteel City Striders34:45 
59Samuel LakeRother Valley Swallows34:57(72:40)
60Nigel TaylorDoncaster & Stainforth AC34:59(69:45)
61276Milton Arms Running Club35:02 
62Josh Lowe (Jnr)Doncaster & Stainforth AC35:12 
63Paul JarvisTotley AC36:00 
64Kevin RainsSteel City Striders36:03(72:26)
65Phil HawsonSteel City Striders36:12(71:27)
66Jerry FisherBarnsley Harriers36:23(72:26)
67Steve HayesOnetoOne36:34 
68Tony GoodierDoncaster & Stainforth AC36:36 
69Colin HarrisonOnetoOne36:44(74:00)
70643Sheffield Tri Club36:47 
71Mark SpencerMexborough Pulse RC36:52(72:44)
72Ian DruryValley Hill Runners37:30(73:14)
73Clive EastwoodDoncaster & Stainforth AC37:36(74:48)
74A. LittlewoodGuest37:47 
75Tony WoodValley Hill Runners38:07(76:14)
76Neil RowlandSteel City Striders38:25 
77Paul GrayDoncaster & Stainforth AC38:33(76:39)
78Tim MorrisValley Hill Runners38:59 
79642Sheffield Tri Club39:17 
80Paul CampbellMexborough Pulse RC39:47(78:13)
81277Milton Arms Running Club40:03(80:17)
82James HunterSteel City Striders40:26(78:32)
83644Sheffield Tri Club41:29 
84Chris FellDoncaster & Stainforth AC41:31 
85Paul GoodallOnetoOne44:35(87:34)
86Ian TaylorDoncaster & Stainforth AC45:02(90:29)
VET MEN OVER 40   
PlaceNameClubTimeAcc Time
1Simon WrightDoncaster & Stainforth AC26:37(53:04)
2John CaxHallamshire Harriers27:37(55:06)
3John ComrieRotherham Harriers29:26(58:46)
4M. LawBarnsley AC29:30 
5Mark BuskwoodTotley AC30:03(60:16)
6Garry ShawDoncaster & Stainforth AC30:03(59:37)
7Rick WrightDoncaster & Stainforth AC30:20(61:09)
8Steve PhillipsRotherham Harriers30:58(61:51)
9Andy RowlnadSheffield Tri Club31:32(63:07)
10Barry FoundDoncaster & Stainforth AC31:35(62:45)
11Ian CharlesworthPenistone Footpath Runners31:43 
12John SpencerMexborough Pulse RC31:49(64:07)
13Dave BeechSteel City Striders31:53(62:57)
14Graham GoodwinAskern District RC31:56(63:14)
15Tony JonesDoncaster & Stainforth AC32:10(65:09)
16Russ BeresfordHandsworth Roadhogs32:12(64:26)
17Martin BoothPenistone Footpath Runners32:34 
18Steve PeacockDoncaster & Stainforth AC33:43(67:29)
19John McDermottKimberworth Striders33:56 
20Chris BoutellDoncaster & Stainforth AC34:47(69:15)
21Mark HallSteel City Striders35:02(70:32)
22M. BerryBarnsley AC35:14 
23Gary EatoHandsworth Roadhogs35:21(71:03)
24Karl SmilesKimberworth Striders35:41(71:05)
25Alan CorishRotherham Harriers36:17(73:00)
26Mike TemprellSteel City Striders37:22(73:54)
27Rick BellamyRotherham Harriers38:13(79:12)
28John KimberleyOnetoOne38:38(76:48)
29Martin KilburnOnetoOne38:40 
30Dave WadkinSteel City Striders41:06(81:05)
31Mick WheatcroftHandsworth Roadhogs41:07(88:37)
32Chris OxleyOnetoOne41:18(83:46)
33Tony AshtonDoncaster & Stainforth AC41:43(82:29)
VET MEN OVER 45   
1Kev NewmanDoncaster & Stainforth AC27:39(55:18)
2Dave NuttallRotherham Harriers29:05 
3Pete NealRotherham Harriers29:10(57:59)
4Graham SiddallSteel City Striders29:28(58:33)
5Tony VoutAskern District RC29:35(58:50)
6Dave BrooksbankBarnsley AC30:03 
7Paul VenablesRotherham Harriers30:07(61:55)
8Steve BuckDoncaster & Stainforth AC30:17(60:13)
9Terry EastwoodRotherham Harriers30:17(60:04)
10Steve StoreyPenistone Footpath Runners30:19 
11Pete BrownSteel City Striders30:19(60:12)
12Steve DurdyMaltby Running Club30:20(60:08)
13William AliesTotley AC30:26 
14Paul BondDoncaster & Stainforth AC31:13(62:55)
15Nigel KentCity of Sheffield Harriers31:23(61:46)
16Phil RobertsRotherham Harriers31:42 
17Neil StaffordDoncaster & Stainforth AC32:14(64:58)
18Pete WadeDoncaster & Stainforth AC32:29(64:34)
19Stuart WoodheadPenistone Footpath Runners32:56(65:40)
20Kev BrennanDoncaster & Stainforth AC33:00 
21Pete StanleyPenistone Footpath Runners33:22 
22Steve TannerCity of Sheffield Harriers33:44(66:19)
23Les MortonCity of Sheffield Harriers33:48(67:24)
24John KirkRotherham Harriers33:59(67:38)
25Pete HigginsBarnsley Harriers34:14 
26P. GledhillBarnsley AC34:34 
27Ian WraggPenistone Footpath Runners34:38(68:53)
28Malc LeggattDoncaster & Stainforth AC34:53(68:45)
29Stuart MellardKimberworth Striders35:50 
30John DixHandsworth Roadhogs35:51 
31Eddie OsborneMaltby Running Club35:54 
32Malc GreenDoncaster & Stainforth AC36:40(72:49)
33Dave WrightRotherham Harriers36:58(73:33)
34Tim WadeOnetoOne37:10 
35Ian SoakellKimberworth Striders37:26 
36Paul HorsfallHandsworth Roadhogs38:29(77:36)
37Nick PatrickSheffield Tri Club39:26(73:25)
38Ellis BrookesMexborough Pulse RC39:47 
39Jeff LedgerSheffield Tri Club40:23 
40Chris DaffernValley Hill Runners41:20(82:42)
41Eddie FletcherDoncaster & Stainforth AC42:16 
42Ken ClaytonDoncaster & Stainforth AC46:05(92:56)
VET MEN OVER 50   
1Pete GoodallBarnsley AC28:28 
2Mick PageDoncaster & Stainforth AC28:32(56:51)
3Mike QueenCity of Sheffield Harriers29:15(58:27)
4Martin HerringtonRotherham Harriers29:59(59:50)
5Bob PringleSheffield Tri Club30:22(61:09)
6Richard BoryValley Hill Runners30:28(60:56)
7Dave McCabeDoncaster & Stainforth AC30:48(61:57)
8John LynchMexborough Pulse RC31:00(61:16)
9Kev L:incolnDoncaster & Stainforth AC31:03 
10Mick HendersonSheffield Tri Club31:27(62:04)
11Jim RustMaltby Running Club32:26(64:58)
12Alan KnoxBarnsley Harriers32:41 
13Bob InnesPenistone Footpath Runners33:10(66:10)
14George StimpsonAskern District RC33:32(67:25)
15John WroeBarnsley AC33:34(66:22)
16Chris HorsfallHandsworth Roadhogs33:40(67:09)
17Nick WhittinghamPenistone Footpath Runners33:52(66:42)
18Roy NixonKimberworth Striders33:54(67:14)
19Graham WerrettAskern District RC34:22(68:03)
20T. BaileyBarnsley AC34:26(68:26)
21Dave FosterPenistone Footpath Runners34:59(70:34)
22Paddy GeogheganMaltby Running Club35:40(71:20)
23Paul HetheringtonValley Hill Runners35:41(71:44)
24Roger KenyonSheffield Tri Club36:02(71:51)
25Dave DentonSteel City Striders36:23 
26Geoff DimlowPenistone Footpath Runners37:02(73:45)
27Richard GreenKimberworth Striders38:04(75:45)
28Pete McGowanAskern District RC38:27(76:37)
29Alan BurgessHandsworth Roadhogs41:52(82:39)
30Martin SimpsonKimberworth Striders42:18(84:30)
31Barry TateAskern District RC45:47(89:49)
VET MEN OVER 55   
PlaceNameClubTimeAcc Time
1Terry HawleyRotherham Harriers29:55(59:57)
2Robert TintingerMexborough Pulse RC30:38(61:05)
3Pete WakefieldSteel City Striders32:27(65:34)
4Geoff HayesBarnsley Harriers32:51(65:07)
5M. CaseyBarnsley AC33:17(66:05)
6Terry FoxHallamshire Harriers33:25(67:03)
7Brian LowndesMaltby Running Club34:19(68:03)
8Martyn CartwrightPenistone Footpath Runners35:41(71:19)
9Dave NeedhamHallamshire Harriers36:09(71:56)
10Dave NicholsSteel City Striders36:37(72:57)
11Dennis BeaverKimberworth Striders36:38(71:21)
12Paul SmithDoncaster & Stainforth AC37:31(74:09)
13Harvey AnthillKimberworth Striders38:19(77:39)
14Malcolm RhodesRotherham Harriers38:22(75:51)
15Roger CookKimberworth Striders38:58(77:04)
16Luke BradyRotherham Harriers40:00(79:26)
17Dave FearnWomb41:14(83:09)
18Steve MillwoodPenistone Footpath Runners41:58(83:50)
19Roger StevensonSteel City Striders42:55 
20Alan WalkerOnetoOne44:54(89:36)
VET MEN OVER 60   
1Dave TrickettHallamshire Harriers30:47(61:05)
2Robin AconleyDoncaster & Stainforth AC33:58(66:36)
3John HewittBarnsley Harriers34:08(67:34)
4Rod ScholesBarnsley AC34:30(67:54)
5Pete HumphriesRotherham Harriers36:15(72:15)
6Mick HobsonSteel City Striders36:59(75:49)
7Dave GraysonDoncaster & Stainforth AC37:15(71:43)
8Chris FirthDoncaster & Stainforth AC37:15 
9George ThompsonKimberworth Striders37:43(75:08)
10Allan BamfordCity of Sheffield Harriers37:49(75:23)
11Ken DaurisBarnsley Harriers38:09(75:47)
12D. LittlewoodBarnsley AC38:33 
13Bernard JonesAskern District RC38:56(78:27)
14Derrick ClarkeRotherham Harriers39:22(78:04)
15Fred DunnDoncaster & Stainforth AC39:33(80:26)
16Ray BrownPenistone Footpath Runners40:02(78:24)
17Goron FirthOnetoOne40:18(80:34)
18Mel HornbyValley Hill Runners41:03(82:25)
19Jim AdamsValley Hill Runners42:00(83:41)
20Brian BeanHandsworth Roadhogs42:28(84:32)
21Brian PatchetHandsworth Roadhogs42:41(85:49)
22Graham GoughHandsworth Roadhogs43:09 
23Mick CollingwoodAskern District RC43:57 
24Dave WeatherburnRotherham Harriers44:33(89:25)
25Stan BagshawKimberworth Striders47:06(94:44)
Senior Ladies
SENIOR AND JUNIOR LADIES   
1Jenny BizardRotherham Harriers29:46(59:50)
2Nicola SquiresHallamshire Harriers30:22(60:49)
3Fiona DaviesOnetoOne31:28(62:31)
4Joanne SeymourHallamshire Harriers31:35(63:24)
5Wendy BarnesBarnsley Harriers32:05 
6Beth MasseyBarnsley AC33:54(69:01)
7Kaeti McKenratOnetoOne34:06(66:27)
8Mary O'SheaDoncaster & Stainforth AC35:09(69:29)
9Annabell CooteTotley AC35:10(70:31)
10Sue BellemyRotherham Harriers35:29(69:51)
11Caroline TroshPenistone Footpath Runners35:34(70:05)
12Helen BrownTotley AC35:37(71:40)
13Leanne GibsonRotherham Harriers35:52(69:40)
14Natalie MilwardTotley AC36:01(71:27)
15Jenny FeatherstoneTotley AC36:06 
16Kelly Thompson (N/S)Rotherham Harriers36:30(72:12)
17Jo GoodierDoncaster & Stainforth AC36:36 
18Lindsay RustMaltby Running Club36:57(74:05)
19Pauline StrawTotley AC39:09 
20Judith SteegerOnetoOne39:50(80:30)
21Judy BeautymanTotley AC39:53 
22Rachel EasthorpeSheffield Tri Club40:20 
23H. JonesBarnsley AC40:35 
24Nicola CottamHandsworth Roadhogs40:41 
25Mel GreenOnetoOne40:56(81:34)
26Gail WrightHandsworth Roadhogs41:16 
27Sarah AppleybyAskern District RC42:13(84:38)
28Helen YoungTotley AC43:13(87:34)
VET LADIES OVER 35   
1Jane AyresDoncaster & Stainforth AC32:17(65:14)
2Anita CavellRotherham Harriers34:07(68:06)
3L. HardwickBarnsley AC35:57(71:23)
4Kate MorrellSteel City Striders36:48(73:28)
5Alison WilsonAskern District RC37:05(76:05)
6Alison GreenDoncaster & Stainforth AC37:39(74:41)
7Anne BeresfordHandsworth Roadhogs39:06(78:59)
8Lisa GatoHandsworth Roadhogs40:02(76:46)
9Bev ClarkBarnsley Harriers40:43 
10Cheryl BradburyHandsworth Roadhogs41:50(84:23)
11Christine KirkRother Valley Swallows41:56 
12Jude WebbValley Hill Runners42:00(83:37)
13Sarah JarvisTotley AC42:03(83:54)
14Diane CusworthDoncaster & Stainforth AC42:46(85:42)
VET LADIES OVER 40   
1Pippa WeirTotley AC34:08(66:44)
2Babara RuslingMaltby Running Club36:08(72:20)
3Sue CharlesworthPenistone Footpath Runners37:31(75:02)
4Janine CraythorneDoncaster & Stainforth AC37:36(74:48)
5Bev SuttonValley Hill Runners37:45(75:52)
6Estelle BrownSheffield Tri Club38:23(75:22)
7Angela FordKimberworth Striders39:28(79:35)
8Sharon MerrillsRotherham Harriers40:25(79:58)
9Caroline AbbottDoncaster & Stainforth AC40:38(81:29)
10Andrea PageDoncaster & Stainforth AC41:13(82:04)
11Carole ParsonsTotley AC41:21 
12Jane DavidsonHallamshire Harriers41:31 
13Maggie WatkinsSheffield Tri Club42:06(82:33)
14Liz StathamOnetoOne43:54(88:36)
VET LADIES OVER 45   
1Lesley DayDoncaster & Stainforth AC34:01(67:42)
2Linda WestlakeBarnsley AC35:18(69:43)
3Karen OsborneMaltby Running Club36:23(72:18)
4Jan HuttonTotley AC37:12(73:09)
5Kathy AttwoodTotley AC38:54(77:30)
6Faye HodgkinsonSheffield Tri Club40:23(79:32)
7Bev SoakellKimberworth Striders41:27(83:47)
8Dawn FletcherDoncaster & Stainforth AC42:16 
VET LADIES OVER 50   
1M. HarrisonBarnsley AC37:31(74:44)
2Chris LoweDoncaster & Stainforth AC37:33(75:16)
3Sue HighamPenistone Footpath Runners38:42 
4Yvonne TwelvetreeTotley AC39:28 
5Steph BoryValley Hill Runners40:06(80:11)
6Anne BennettBarnsley AC41:34(82:46)
7Jenny HoranRotherham Harriers42:35(85:47)
8Pat WellsRotherham Harriers44:18(88:03)
9Jane FosterPenistone Footpath Runners47:23 
Teams after Event 2
 At Worsbrough  After 2nd Race 
SENIOR AND JUNIOR MEN    
1Sheffield Tri Club119:321Sheffield Tri Club236:52
2Askern D.R.C.120:012Rotherham Harriers239:37
3Doncaster & Stainforth A.C.120:153Askern D.R.C.247:23
4Rotherham Harriers120:184Doncaster & Stainforth A.C.248:09
5Barnsley Harriers122:295Barnsley Harriers253:34
6One to One133:106Steel City Striders267:39
7Steel City Striders134:087One to One275:51
8Valley Hill Striders146:24   
      
ALL VET MEN    
1Doncaster & Stainforth A.C.82:481Doncaster & Stainforth A.C.165:13
2Rotherham Harriers87:412Rotherham Harriers175:18
3Barnsley A.C.88:013Steel City Striders179:42
4Steel City Striders91:404Hallamshire Harriers181:27
5Hallamshire Harriers91:495Barnsley A.C.182:51
6Sheffield Tri Club93:216City of Sheffield A.C.183:58
7Mexborough Pulse93:277Askern D.R.C.186:02
8City of Sheffield A.C.94:228Sheffield Tri Club186:20
9Penistone F.R.94:369Mexborough Pulse186:27
10Askern D.R.C.95:0310Maltby R.C.190:24
11Maltby R.C.97:0511Penistone F.R.193:10
12Barnsley Harriers99:4012Handsworth Roadhogs197:56
13Handsworth Roadhogs101:1313Barnsley Harriers201:20
14Kimberworth Striders103:3114Kimberworth Striders206:58
15Valley Hill Striders107:1215Valley Hill Striders215:05
16One to One114:2816One to One235:22
      
ALL LADIES    
1Rotherham Harriers99:221Rotherham Harriers197:13
2Doncaster & Stainforth A.C.101:272Doncaster & Stainforth A.C.202:25
3Hallamshire Harriers103:283One to One206:52
4Totley A.C.104:554Totley A.C.208:49
5Barnsley A.C.105:095Barnsley A.C.210:07
6One to One105:246Maltby R.C.218:43
7Maltby R.C.109:287Sheffield Tri Club235:41
8Penistone F.R.111:478Handsworth Roadhogs238:59
9Sheffield Tri Club119:069Valley Hill Striders239:40
10Handsworth Roadhogs119:49   
11Valley Hill Striders119:51   
Back to year index - Top of page