Back to year calendar - Full Results

THREE PEAKS CYCLO-CROSS

28th September 2003


Winners of Male Veterans category

 1  [  12]  Mark Ferguson         Oldham Ruffyeds                                03-19.50
 2  [  43]  Martin Eadon          Ace Racing Team/Terry Dolan/Impsport           03-34.41
 3  [  45]  Paul Cook             Derwentside Cycling Club                       03-35.59
 4  [  50]  David Stevens         Leeds Premier ATR/Scotthall Leeds BMW          03-37.29
 5  [  70]  Stewart Coates        Team Marie Curie                               03-47.37

Winners of Senior Veterans category

 1  [  13]  Pete Wilkin           Cleveland Wheelers                             03-20.20
 2  [  18]  Paul Gilbert          Universal CC/Obar Ltd                          03-21.51
 3  [  68]  Bob Johnson           Milton Keynes CC                               03-46.50
 4  [  95]  Russell Owen          Horwich C.C.                                   03-58.30
 5  [ 117]  John Fenwick          Knaresborough RT                               04-09.41

Winners of Grand Veterans category

 1  [  80]  Bruce Robinson        Shaftesbury                                    03-49.45
 2  [  91]  Bob Whitfield         Settle World Wide Wheelers                     03-55.30
 3  [ 115]  Carl McDonagh         Brixton Cycles                                 04-08.54
 4  [ 124]  Pete Horne            West Yorkshire Police CC                       04-13.00
 5  [ 140]  Alan Day              Derby Mercury R.C.                             04-18.07

Winners of Master Veterans category

 1  [ 105]  Chris Oldham          Hope Technology                                04-01.52
 2  [ 132]  Geoff Booker          Oxonian Cycling Club                           04-15.10
 3  [ 204]  Bob Norvill           Tykes C.R.T.                                   04-50.03
 4  [ 207]  Greg Rowson           Macclesfield Wheelers                          04-52.32
 5  [ 214]  Eric Taylor           Horwich C.C.                                   05-04.56

Winners of Grandmaster Veterans category

 1  [ 179]  Mike Parkins          Fenland Clarion                                04-32.24
 2  [ 194]  Steve Gregson         Basildon Cycling Club                          04-41.45
 3  [ 241]  Jim Thomas            Prescot Eagle Road Club                        05-37.44

Winners of Super Veterans category

 1  [ 167]  John Dowell           Gainsborough Aegir C.C.                        04-26.32
 2  [ 208]  Peter Milsom          Calder Clarion                                 04-53.40
 3  [ 227]  Neil Pears            Colchester Rovers CC                           05-16.51
 4  [ 234]  John Rawnsley         Bradford R.C.C./Lynn Motors                    05-27.32
 5  [ 240]  Neil Orrell           Zodiac C.R.C.                                  05-31.15

Winners of Open Ladies category

 1  [  54]  Louise Robinson       Stourbridge CC                                 03-39.33
 2  [ 141]  Brenda Pennell        Army CU                                        04-18.20
 3  [ 168]  Heather Dawe          Team Marie Curie                               04-27.17
 4  [ 175]  Sarah Northall        London Phoenix                                 04-30.51
 5  [ 190]  Ruth Gamwell          Team Luciano/Luciano Cycles                    04-40.41

Winners of Lady Veterans category
 
 1  [ 175]  Sarah Northall        London Phoenix                                 04-30.51

Winners of Lady Grand Veterans category

              No finishers in this category

Winners of Juniors category

 1  [  63]  Matt Lee              Cycleweb.co.uk/Synergy                         03-43.43
 2  [  98]  Andrew Bramham        Seacroft Wheelers                              03-59.41
 3  [ 199]  James Hall            Caygill Frames RT/Richmond School CC           04-44.30
     Open Team Race - full report by positions ( 3 to count)
  (Note that teams were accidentally calculated by adding times rather than
   positions at prizegiving. This is the corrected list.)

  1 Wheelbase/Ron Hill                            =    30 points
                                              [1    9    20  ] 
    1     Rob Jebb                        02-53.04
    4     Stuart Reid                     03-16.35
    2     Lewis Craven                    03-24.06
 
  2 Aire Valley Racing Team                       =    87 points
                                              [15   31   41  ] 
    6     Stephen Bottomley               03-21.19
    7     Robin Bradbury                  03-29.43
    9     Jason Hemsley                   03-33.26
 
  3 Paul Milnes R.T./Bradford Olympic C.C.        =    93 points
                                              [7    38   48  ] 
    111   Robert Thackray                 03-14.02
    109   Ian Taylor                      03-31.35
    110   Richard Thackray                03-36.37
 
  4 Team Marie Curie                              =   100 points
                                              [17   26   57  ] 
    150   Robert Cook                     03-21.40
    151   Dale Goodwin                    03-28.09
    154   Johnny Ratcliffe                03-39.45
 
  5 Pedal Power RT                                =   107 points
                                              [11   36   60  ] 
    116   James Fraser-Moodie        *    03-18.01
    114   Jonathan McBain            *    03-31.17
    115   Steve McEwen                    03-41.32
 
  6 Cheltenham + County Cycling Club              =   184 points
                                              [39   42   103 ] 
    42    Dave Haygarth                   03-32.15
    40    Anthony Bailey                  03-33.41
    297   Paul Brown                      04-01.40
 
  7 Matlock CC/Wards Shoe Shops                   =   187 points
                                              [4    28   155 ] 
    96    Daniel Alexander                03-11.12
    97    James Furniss                   03-28.35
    237   David Worthy          SV        04-23.01
 
  8 Huddersfield R.C./Salamander Fabrications     =   199 points
                                              [30   75   94  ] 
    78    Matthew Buckingham              03-29.19
    79    Paul Smith                      03-48.15
    80    Andy Whitworth                  03-57.44
 
  9 Cleveland Wheelers                            =   199 points
                                              [19   78   102 ] 
    45    Alan Nixon                 *    03-22.08
    46    Steven Potter                   03-49.07
    47    Vince Potter                    04-01.32
 ** Pete Wilkin, 13th place, is not shown as included in this team as he
   failed to declare his team affiliation on his entry form.

 10 Norton Wheelers                               =   206 points
                                              [46   77   83  ] 
    101   David Maloney                   03-36.11
    100   Darrell Bradbury                03-49.03
    245   Russell Beresford     V         03-52.32
 
 11 Horwich C.C.                                  =   255 points
                                              [51   95   109 ] 
    77    Mark Leyland               *F   03-38.16
    222   Russell Owen          SV        03-58.30
    76    Dave Headon                     04-07.03
 
 12 Bradford R.C.C./Lynn Motors                   =   311 points
                                              [34   118  159 ] 
    24    Philip Hinchliffe               03-30.29
    25    Peter Jowett               *    04-10.30
    26    Andy Smith                 *    04-23.48
 
 13 London Phoenix                                =   323 points
                                              [100  111  112 ] 
    90    Malcolm Fawcett            *    04-00.51
    92    Neil Simpson                    04-07.33
    233   Daniel Berry          V         04-07.52
 
 14 Brixton Cycles                                =   343 points
                                              [22   115  206 ] 
    28    Thomas Randall                  03-26.09
    197   Carl McDonagh         GV        04-08.54
    27    John Farry                 *    04-52.00
 
 15 Finsbury Park CC                              =   357 points
                                              [106  113  138 ] 
    66    Nathaniel Spurline         *    04-02.26
    67    John Wood                       04-08.24
    65    Konrad Manning             *    04-17.56
 
 16 Otley Cycle Club                              =   394 points
                                              [101  122  171 ] 
    106   Ian Cullen                      04-01.05
    247   Philip Mason          V         04-12.11
    248   William Turner        SV   *    04-29.07
 
 17 Buxton CC                                     =   399 points
                                              [79   125  195 ] 
    31    Sam Clark                  *    03-49.32
    32    Tom Clark                  *    04-13.33
    30    Marcus Feilden             *    04-41.52
 
 18 Seacroft Wheelers                             =   404 points
                                              [71   98   235 ] 
    139   Mark Townend                    03-47.44
    282   Andrew Bramham        J    *    03-59.41
    138   Duncan Humphreys                05-30.02
 
 19 Harrogate Nova CC                             =   411 points
                                              [69   99   243 ] 
    74    Paul Caswell               *    03-46.53
    73    Ian Caswell                     04-00.19
    218   Peter Trodden         SPV  *    05-41.02
 
 20 Huddersfield Star Wheelers                    =   465 points
                                              [59   191  215 ] 
    81    Michael Collins                 03-41.30
    224   Andy Blanshard        GV        04-40.43
    226   Alan Stead            V    *    05-05.36
 
 21 Rugby Velo                                    =   470 points
                                              [126  170  174 ] 
    128   Kevin MacKenzie            *    04-13.38
    255   David Garrett         V         04-28.22
    129   Dave Overton               *    04-30.42
 
 22 Apollo Cycling Team                           =   474 points
                                              [137  144  193 ] 
    16    Myles McCorry              *    04-17.40
    15    Anthony Hare               *    04-18.27
    189   Geoff Coupland        GV        04-41.36
 
 23 Oxonian Cycling Club                          =   602 points
                                              [132  223  247 ] 
    249   Geoff Booker          MV        04-15.10
    107   Matt Bowmer                *    05-14.39
    250   Bernard Calham        GV        05-52.52
 
 24 Calder Clarion                                =   627 points
                                              [208  209  210 ] 
    201   Peter Milsom          SPV  *F   04-53.40
    33    Paul Milsom                *F   04-57.11
    34    Richard Milsom             *F   04-59.08
 
 25 Zodiac C.R.C.                                 =   669 points
                                              [200  229  240 ] 
    172   Paul Welsby                     04-44.32
    272   Raymond Howarth       MV        05-18.15
    273   Neil Orrell           SPV       05-31.15


     Veterans Team Race - full report by positions ( 3 to count)


  1 Horwich C.C.                                  =   465 points
                                              [95   156  214 ]
    222   Russell Owen          SV        03-58.30
    221   David Leyland         GV   *F   04-23.06
    223   Eric Taylor           MV        05-04.56

  2 London Phoenix                                =   492 points
                                              [112  175  205 ] 
    233   Daniel Berry          V         04-07.52
    289   Sarah Northall        LV        04-30.51
    232   Barry Allen           SV        04-51.41

  3 Huddersfield Star Wheelers                    =   656 points
                                              [191  215  250 ]
    224   Andy Blanshard        GV        04-40.43
    226   Alan Stead            V    *    05-05.36
    225   Tony Lee              SPV       06-30.28
       Race statistics

           Total entries : 297                Male : 281
                                            Female : 13
                                            Junior : 3
                                     First attempt : 104
                                             F/D/S : 7

         Total finishers : 250                Male : 237
                                            Female : 10
                                            Junior : 3
                                     First attempt : 81
                                             F/D/S : 6
                                 Breakdown

     Entries:                  [not categorised = 0 ]
     Senior male - 186            Senior ladies - 12
     V   - 35      SV  - 25       GV  - 18
     MV  - 7       GMV - 3        SPV - 7
     LV  - 1       LGV - 0        J   - 3

     Finishers:                [not categorised = 0 ]
     Senior male - 153            Senior ladies -  9
     V   - 31      SV  - 20       GV  - 16
     MV  - 7       GMV - 3        SPV - 7
     LV  - 1       LGV - 0        J   - 3
Copyright © 2003 John Schofield. Unauthorised copying prohibited.
Back to year calendar - Full Results - Top of Page