Back to year calendar - Full results

41ST 3 PEAKS CYCLO-CROSS

29th September 2002

Winners of Male Veterans category
 
 1  [  17]  Paul Gilbert          Universal CC/Obar Ltd                          03-24.00
 2  [  21]  Mark Ferguson         Oldham Ruffyeds                                03-30.03
 3  [  32]  Paul Cook             Derwentside Cycling Club                       03-38.20
 4  [  41]  Kevin Holme           Selby Cycling Club                             03-43.04
 5  [  45]  Steve Taylor          Newark Castle CC                               03-43.53
 
Winners of Senior Veterans category
 
 1  [  70]  Roy Hunt              Rock Lobster                                   03-56.21
 2  [  71]  Roger Broughton       Alford Wheelers                                03-56.36
 3  [  73]  Carl McDonagh         Brixton Cycles                                 03-57.19
 4  [  85]  Russell Owen          Horwich C.C.                                   04-02.34
 5  [  88]  Bruce Robinson        Shaftesbury                                    04-03.47
 
Winners of Grand Veterans category
 
 1  [  69]  Bob Whitfield         Settle World Wide Wheelers                     03-55.25
 2  [ 105]  Robert Chaundy        Team Milton Keynes                             04-10.30
 3  [ 114]  Geoff Booker          Oxonian Cycling Club                           04-13.49
 4  [ 120]  Alan Day              Derby Mercury R.C.                             04-16.03
 5  [ 139]  Pete Horne            West Yorkshire Police CC                       04-21.34
 
Winners of Master Veterans category
 
 1  [ 100]  Chris Oldham          Hope Technology                                04-07.47
 2  [ 154]  Philip Helliwell      Bradford R.C.C./Lynn Motors                    04-32.28
 3  [ 156]  Eric Taylor           Horwich C.C.                                   04-34.58
 4  [ 183]  Bob Norvill           Tykes C.R.T.                                   04-52.39
 5  [ 205]  Raymond Haworth       Zodiac C.R.C.                                  05-20.00
 
Winners of Grandmaster Veterans category
 
 1  [ 200]  Dennis Quinlan        Bradford R.C.C./Lynn Motors                    05-16.49
 2  [ 208]  Jim Thomas            Prescot Eagle Road Club                        05-28.03
 3  [ 209]  Derek Mulkern         Team Milton Keynes                             05-29.30
 4  [ 220]  Tony Lee              Huddersfield Star Wheelers                     06-31.11
 
Winners of Super Veterans category
 
 1  [ 149]  John Dowell           Gainsborough Aegir C.C.                        04-28.35
 2  [ 158]  John Rawnsley         Bradford R.C.C./Lynn Motors                    04-35.15
 3  [ 203]  Neil Orrell           Zodiac C.R.C.                                  05-18.57
 
Winners of Open Ladies category
 
 1  [  35]  Louise Robinson       Stourbridge CC                                 03-40.16
 2  [ 132]  Heather Dawe          Team Marie Curie                               04-19.50
 3  [ 168]  Brenda Pennel         Army CU                                        04-44.44
 4  [ 174]  Emma Wood             London Phoenix                                 04-48.52
 5  [ 184]  Ruth Gamwell          Macclesfield Wheelers                          04-52.58
 
Winners of Lady Veterans category
 
              No finishers in this category
 
Winners of Lady Grand Veterans category
 
              No finishers in this category
 
Winners of Juniors category
 
 1  [  58]  Richard Kent          Oldham Ruffyeds                                03-50.00
 2  [ 119]  Mark Townend          Seacroft Wheelers                              04-14.31
 3  [ 164]  Paul Wilson           Wolverhampton Wheelers CC                      04-40.30
 4  [ 195]  Christopher Orrell    Team Orrell/Granada TV                         05-14.19

Team Race - Open ( 3 to count)
 
  1 Science in Sport.com                          =    22 points
                                              [4    6    12  ] 
    113   Ian Wilkinson         M         03-06.47
    109   Dave Collins          M         03-08.25
    111   Andy Peace            M         03-17.55
 
  2 Team Aire Valley                              =    72 points
                                              [23   24   25  ] 
    121   Stephen Bottomley     M         03-31.11
    120   Robin Bradbury        M         03-31.12
    125   Colin Moses           M         03-33.26
 
  3 Team Marie Curie                              =   101 points
                                              [3    22   76  ] 
    136   Chris Young           M         03-06.08
    133   Dale Goodwin          M    *    03-31.09
    134   Anthony Greiff        M    E*   03-58.25
 
  4 Paul Milnes R.T./Bradford Olympic C.C.        =   140 points
                                              [14   42   84  ] 
    13    Robert Thackray       M         03-19.47
    12    Richard Thackray      M         03-43.18
    14    Jonathan Watson       M         04-01.58
 
  5 Cheltenham + County Cycling Club              =   197 points
                                              [31   46   120 ] 
    28    Dave Haygarth         M         03-37.44
    26    Anthony Bailey        M    *    03-44.07
    27    Nic Burridge          M    *    04-16.06
 
  6 Norton Wheelers                               =   202 points
                                              [55   66   81  ] 
    80    Darrell Bradbury      M         03-49.07
    79    Russell Beresford     M         03-54.26
    230   Paul Sleaford         V         04-00.39
 
  7 Matlock CC/Wards Shoes                        =   241 points
                                              [29   67   145 ] 
    76    James Furniss         M         03-36.09
    75    Steven Bloor          M    *    03-54.36
    224   David Worthy          SV        04-26.29
 
  8 Zodiac C.R.C.                                 =   242 points
                                              [50   78   114 ] 
    269   Pete Howarth          V         03-44.47
    267   Keith Broadbent       V         03-59.08
    266   Stephen Artingstall   V         04-13.50
 
  9 Horwich C.C.                                  =   247 points
                                              [38   86   123 ] 
    61    Mark Leyland          M         03-41.42
    279   Russell Owen          SV   *    04-02.34
    60    Dave Headon           M         04-17.01
 
 10 Team Chevin                                   =   249 points
                                              [19   101  129 ] 
    132   Philip Wilson         M         03-28.18
    131   Joseph Philips        M         04-08.09
    130   Gerard Mallinson      M         04-19.31
 
 11 Team Milton Keynes                            =   308 points
                                              [72   104  132 ] 
    256   Bob Johnson           V         03-56.42
    255   Robert Chaundy        GV        04-10.30
    137   Lawrence Richardson   M         04-19.51
 
 12 Apollo Cycling Team                           =   321 points
                                              [33   125  163 ] 
    5     Aiden McDonald        M    *    03-38.40
    4     Andy Layhe            M         04-17.33
    184   Geoff Coupland        GV   *    04-40.25
 
 13 London Phoenix                                =   325 points
                                              [91   98   136 ] 
    72    Neil Simpson          M    *    04-04.09
    222   Daniel Berry          V         04-07.42
    71    Marc Burden           M         04-20.14
 
 14 Bradford R.C.C./Lynn Motors                   =   384 points
                                              [77   153  154 ] 
    16    Philip Hinchliffe     M         03-58.45
    188   Philip Helliwell      MV        04-32.28
    17    Andy Smith            M    *    04-34.44
 
 15 Hull Thursday RC                              =   416 points
                                              [64   173  179 ] 
    65    Andy Walker           M         03-53.16
    218   Graham Robson         V         04-48.21
    64    John Cawley           M         04-50.36
 
 16 Derby Triathlon Club                          =   447 points
                                              [127  134  186 ] 
    206   Tony Caulton          V    *    04-18.33
    208   David Smith           SV   *    04-20.06
    207   John Miroslaw         SV        04-55.19
 
 17 Schmoos                                       =   504 points
                                              [144  149  211 ] 
    108   Nicholas Parker       M         04-24.24
    107   Jonathan Parker       M         04-29.53
    242   David Miles           V         05-34.56
 
 18 Derby Mercury R.C.                            =   517 points
                                              [119  196  202 ] 
    204   Alan Day              GV   *    04-16.03
    203   Chris Blount          V    *    05-14.28
    205   John Holmes           SV   *    05-16.56
 
 19 Oxonian Cycling Club                          =   538 points
                                              [113  210  215 ] 
    233   Geoff Booker          GV        04-13.49
    234   Bernard Calnan        SV   *    05-34.32
    85    Matt Bowmer           M    *    05-48.45
     Team Race ( 3 to count)
 
 
  1 Zodiac C.R.C.                                 =   242 points
                                              [50   78   114 ] 
    269   Pete Howarth          V         03-44.47
    267   Keith Broadbent       V         03-59.08
    266   Stephen Artingstall   V         04-13.50
 
  2 Team Milton Keynes                            =   385 points
                                              [72   104  209 ] 
    256   Bob Johnson           V         03-56.42
    255   Robert Chaundy        GV        04-10.30
    257   Derek Mulkern         GMV  F    05-29.30
 
  3 Derby Triathlon Club                          =   447 points
                                              [127  134  186 ] 
    206   Tony Caulton          V    *    04-18.33
    208   David Smith           SV   *    04-20.06
    207   John Miroslaw         SV        04-55.19
 
  4 Bradford R.C.C./Lynn Motors                   =   510 points
                                              [153  157  200 ] 
    188   Philip Helliwell      MV        04-32.28
    190   John Rawnsley         SPV       04-35.15
    189   Dennis Quinlan        GMV       05-16.49
 
  5 Derby Mercury R.C.                            =   517 points
                                              [119  196  202 ] 
    204   Alan Day              GV   *    04-16.03
    203   Chris Blount          V    *    05-14.28
    205   John Holmes           SV   *    05-16.56
       Race statistics
 
           Total entries : 280                Male : 268 
                                            Female : 8 
                                            Junior : 4 
                                     First attempt : 103 
                                             F/D/S : 11 
 
         Total finishers : 220                Male : 210 
                                            Female : 6 
                                            Junior : 4 
                                     First attempt : 74 
                                             F/D/S : 11 
                                 Breakdown
 
     Entries:                  [not categorised = 0 ]
     Senior male - 168            Senior ladies - 8 
     V   - 44      SV  - 23       GV  - 16 
     MV  - 6       GMV - 7        SPV - 4 
     LV  - 0       LGV - 0        J   - 4 
 
     Finishers:                [not categorised = 0 ]
     Senior male - 128            Senior ladies -  6 
     V   - 35      SV  - 21       GV  - 14 
     MV  - 5       GMV - 4        SPV - 3 
     LV  - 0       LGV - 0        J   - 4 
Copyright © 2002 John Schofield. Unauthorised copying prohibited.
Back to year calendar - Full results