Back to year calendar - Full results

40th 3 Peaks Cyclo-Cross

1st October 2000

This page contains leading Vets, Teams, Father/Son/Daughter, Espoirs
First Time attempts and general statistics
 
Winners of Male Veterans category
 
 1  [  13]  Paul Gilbert          Universal RC                                   03-24.08
 2  [  34]  Ian Ferguson          Helwith Bridge Alers                           03-42.34
 3  [  39]  Jeremy Mulkern        Milton Keynes Cycling & Triathlon Club         03-45.22
 4  [  44]  Bob Johnson           Milton Keynes Cycling & Triathlon Club         03-48.20
 5  [  54]  Adrian Rochford       Mildenhall CC                                  03-52.23
 
Winners of Senior Veterans category
 
 1  [  33]  Roy Hunt              Merlin Cycles/Rocklobster                      03-41.58
 2  [  45]  Bob Taylor            Team Marie Curie                               03-48.33
 3  [  52]  Cliff Featherstone    Derwentside Cycling Club                       03-52.08
 4  [  55]  Nicholas Dinsdale     North Lancashire Road Club                     03-52.24
 5  [  61]  Carl McDonagh         Brixton Cycles                                 03-55.31
 
Winners of Grand Veterans category
 
 1  [  43]  Chris Wilkinson       Team Marie Curie                               03-46.27
 2  [  88]  Chris Oldham          Hope Technology                                04-04.23
 3  [  95]  Geoff Booker          Oxonian Cycling Club                           04-07.42
 4  [ 111]  John Scholes          Private Member                                 04-15.20
 5  [ 114]  Terry Beddis          Team Chevin MBC - Chevin Cycles - NFS Ltd      04-16.00
 
Winners of Master Veterans category
 
 1  [  71]  John Atkins           Coventry RC                                    03-58.31
 2  [  76]  Peter Walkington      Lancashire Road Club                           04-00.18
 3  [ 123]  John North            ACE RT - Northwave - TBA - Alan - X-Gear       04-18.19
 4  [ 175]  John Ginley           Condor Road Club                               04-38.39
 5  [ 207]  Bob Norvill           Tykes C.R.T.                                   05-01.18
 
Winners of Grandmaster Veterans category
 
 1  [ 183]  Derek Mulkern         Milton Keynes Cycling & Triathlon Club         04-43.08
 2  [ 202]  Victor Posse          Ayr Roads - Harry Fairburn Cycles              04-56.49
 3  [ 219]  Neil Orrell           Zodiac C.R.C.                                  05-11.31
 4  [ 220]  Jim Thomas            Prescot Eagle Road Club                        05-11.41
 5  [ 242]  John Rawnsley         Bradford R.C.C./Lynn Motors                    05-41.54
 
Winners of Super Veterans category
 
 1  [ 179]  John Dowell           Gainsborough Aegir C.C.                        04-39.50
 
Winners of Open Ladies category
 
 1  [  58]  Sue Thomas            Scott UK                                       03-53.31
 2  [ 113]  Helen Jackson         Bradford R.C.C./Lynn Motors                    04-15.52
 3  [ 173]  Kali Taylor           Keighley Road Club                             04-38.26
 4  [ 194]  Sue Armitage          Huddersfield R.C./Salamander Fabrications      04-49.46
 5  [ 197]  Janine Pickard        Team Marie Curie                               04-52.36
 
Winners of Lady Veterans category
 
 1  [ 221]  Ann Hobbiss           Bradford R.C.C./Lynn Motors                    05-11.56
 2  [ 232]  Sarah Northall        Brixton Cycles                                 05-25.50
 
Winners of Lady Grand Veterans category
 
              No finishers in this category
 
Winners of Juniors category
 
 1  [ 182]  Dean Smith            Sherwood Pines Cycles                          04-43.01
 2  [ 211]  Michael Mudd          Otley Cycle Club                               05-03.27


Espoirs

1   [  3]   Ian Wilkinson
2   [ 51]   Andy Birley
3   [ 79]   Ben Edey
4   [106]   Sam Clutterbuck
5   [131]   Michael Collins
6   [236]   Adam Norfolk

First time attempts

1   [  3]   Ian Wilkinson
2   [  8]   Jamie Norfolk
3   [  9]   Stuart Wearmouth
4   [ 14]   Shaun Snodden 
5   [ 16]   Douglas Forrester

Father/Son/Daughter

1   Paul Oldham and Chris Oldham     (6 points)
2=  Jamie Norfolk and Ted Norfolk    (13 points)
2=  Stephen Gath and Craig Gath      (13 points)
4   Jeremy Mulkern and Derek Mulkern (16 points)
5   Sue Thomas and Jim Thomas        (18 points)


Team Race (Combined categories - 3 to count)
 
  1 Helly Hansen - Giant - MBI                    =    45 points
                                              [7    8    30  ] 
    101   Paul Oldham                03-18.40
    100   Jamie Norfolk              03-20.30
    99    Adrian Lansley             03-39.45

  2 Team Marie Curie                              =    57 points
                                              [4    21   32  ] 
    250   Christopher Young          03-08.37
    243   Rob Cook                   03-29.35
    247   Johnny Ratcliffe           03-41.44

  3 Rutland CC                                    =    84 points
                                              [15   27   42  ] 
    210   David Maloney              03-25.22
    209   Richard Lewis              03-35.32
    211   Justin Millichap           03-45.53

  4 Matlock C.C./Wards Shoe Shops/Clarks          =    89 points
                                              [6    16   67  ] 
    149   Alexander Forrester        03-14.00
    199   Douglas Forrester          03-26.05
    150   James Furniss              03-57.46

  5 Helwith Bridge Alers                          =   139 points
                                              [28   34   77  ] 
    102   Stephen Bottomley          03-36.11
    105   Ian Ferguson          V    03-42.34
    109   Andy Holden                04-00.20

  6 Twickenham CC - Evans Cycles - Stairmaster    =   141 points
                                              [23   25   93  ] 
    256   Robert Enslin              03-30.44
    255   William Driver             03-33.37
    257   Robert Holden              04-07.32

  7 Team Chevin MBC - Chevin Cycles - NFS Ltd     =   175 points
                                              [29   59   87  ] 
    241   Ben Patton                 03-37.15
    242   John Philips               03-54.42
    236   Matt Bailey                04-04.02

  8 Bradford R.C.C./Lynn Motors                   =   188 points
                                              [12   63   113 ] 
    30    Lewis Craven               03-23.54
    32    Philip Hinchliffe          03-55.42
    34    Helen Jackson         L    04-15.52

  9 Milton Keynes Cycling & Triathlon Club        =   200 points
                                              [39   44   117 ] 
    162   Jeremy Mulkern        V    03-45.22
    159   Bob Johnson           V    03-48.20
    164   Lawrence Richardson        04-16.55

 10 Norton Wheelers                               =   202 points
                                              [46   75   81  ] 
    173   Paul Sleaford              03-48.55
    172   Mick Rowson           V    04-00.03
    171   Darrell Bradbury           04-01.49

 11 Otley Cycle Club                              =   238 points
                                              [57   72   109 ] 
    178   Nick Elder                 03-53.30
    180   Philip Mason          V    03-58.39
    177   Ian Cullen                 04-14.46

 12 Ruffyeds - Hanson - Thorpe                    =   239 points
                                              [40   89   110 ] 
    205   Mark Ferguson              03-45.29
    208   Desmond Thorpe        SV   04-04.26
    206   Dennis Fountain            04-15.03

 13 Brixton Cycles                                =   245 points
                                              [60   61   124 ] 
    43    Jon Wolff                  03-54.55
    41    Carl McDonagh         SV   03-55.31
    37    Graham Berridge            04-18.42

 14 ACE RT - Northwave - TBA - Alan - X-Gear      =   281 points
                                              [14   123  144 ] 
    8     Shaun Snodden              03-24.13
    7     John North            MV   04-18.19
    4     Martin Eadon          V    04-24.19

 15 VC Azzuri - Pashley - Cyclelogical            =   293 points
                                              [86   103  104 ] 
    261   Ronnie Batey               04-03.53
    263   Keith Gibson               04-12.04
    262   Ian Gibson                 04-12.18

 16 Selby Cycling Club                            =   323 points
                                              [98   107  118 ] 
    222   Stephen Gath          SV   04-09.01
    221   Craig Gath                 04-13.43
    223   Kevin Holmes          V    04-17.02

 17 Huddersfield R.C./Salamander Fabrications     =   372 points
                                              [70   108  194 ] 
    122   Andy Whitworth             03-58.19
    121   Owen Mitton                04-14.09
    120   Sue Armitage          L    04-49.46

 18 Cyclone Cycles                                =   388 points
                                              [96   106  186 ] 
    74    Martin Doddimeade          04-07.43
    73    Sam Clutterbuck            04-13.42
    76    Ricky Legg                 04-45.25

 19 Condor Road Club                              =   423 points
                                              [83   165  175 ] 
    64    Ian Wellock                04-02.36
    61    Robert Horner              04-36.00
    62    John Ginley           MV   04-38.39

 20 Cheltenham & County Cycling Club              =   433 points
                                              [26   189  218 ] 
    50    Dave Haygarth              03-34.10
    49    Patrick Alexander          04-46.32
    51    Paul Meyer                 05-09.25

 21 VC Etoile - AMT - Reynolds Coachworks         =   441 points
                                              [84   159  198 ] 
    269   Simon Scarsbrook           04-03.29
    270   Phil Wise                  04-33.09
    268   Andrew Scarsbrook          04-55.04

 22 Swansea C.C./Schmoos                          =   468 points
                                              [102  157  209 ] 
    234   Jonathan Parker            04-10.33
    235   Nicholas Parker            04-31.45
    233   David Miles                05-01.58

 23=Horwich C.C.                                  =   483 points
                                              [148  167  168 ] 
    117   Mark Leyland               04-28.49
    115   Dave Headon                04-36.02
    116   David Leyland         GV   04-36.04

 23=Hull Thursday RC                              =   483 points
                                              [142  170  171 ] 
    127   Graham Robson              04-23.29
    128   Gary Thornton              04-36.10
    129   Andy Walker                04-36.12

 25 Derwentside Cycling Club                      =   484 points
                                              [52   192  240 ] 
    81    Cliff Featherstone    SV   03-52.08
    79    Richard Barnett            04-47.37
    82    Derek McVickers       MV   05-39.21

 26 Oxonian Cycling Club                          =   485 points
                                              [95   163  227 ] 
    182   Geoff Booker          GV   04-07.42
    185   Patrick Smith              04-35.08
    183   David Brooks          V    05-18.04

 27 Seacroft Wheelers                             =   507 points
                                              [140  143  224 ] 
    218   Lee Hazlewood              04-22.58
    220   David Parker               04-23.49
    217   Stuart Blackburn           05-13.42

 28 South Pennine R.C.                            =   539 points
                                              [120  176  243 ] 
    227   Paul Goodburn              04-17.19
    229   Nick Wood             SV   04-39.07
    228   Peter Goodburn        MV   05-43.43

 29 Leeds Mercury Racing Team                     =   553 points
                                              [134  191  228 ] 
    140   Phil Norfolk          GV   04-21.25
    137   Michael Farthing      GV   04-46.48
    139   Ben Norfolk                05-18.28

 30 Okehampton CC - Okehampton Cycles             =   567 points
                                              [164  190  213 ] 
    176   Robert Sharp               04-35.47
    175   Philip Haygarth            04-46.32
    174   Darren Crome               05-04.52


Vets Team Race ( 3 to count)
 
  1 Milton Keynes Cycling & Triathlon Club        =   266 points
                                              [39   44   183 ] 
    162   Jeremy Mulkern        V    03-45.22
    159   Bob Johnson           V    03-48.20
    161   Derek Mulkern         GMV  04-43.08
 
  2 Helwith Bridge Alers                          =   466 points
                                              [34   201  231 ] 
    105   Ian Ferguson          V    03-42.34
    111   Paul Sharples         SV   04-56.33
    103   Paul Buckley          SV   05-23.30
 
  3 Brixton Cycles                                =   532 points
                                              [61   232  239 ] 
    41    Carl McDonagh         SV   03-55.31
    42    Sarah Northall        LV   05-25.50
    36    Barry Allen           SV   05-39.18
 
  4 Oxonian Cycling Club                          =   559 points
                                              [95   227  237 ] 
    182   Geoff Booker          GV   04-07.42
    183   David Brooks          V    05-18.04
    184   Stuart Hathaway       SV   05-34.35



Race statistics
 
           Total entries : 300                Male : 282 
                                            Female : 16 
                                            Junior : 2 
                                     First attempt : 86 
                                             F/D/S : 17 
 
         Total finishers : 245                Male : 230 
                                            Female : 13 
                                            Junior : 2 
                                     First attempt : 70 
                                             F/D/S : 17 
                                 Breakdown
 
     Entries:                  [not categorised = 0 ]
     Senior male - 199            Senior ladies - 13 
     V   - 22      SV  - 25       GV  - 20 
     MV  - 7       GMV - 8        SPV - 1 
     LV  - 3       LGV - 0        J   - 2 
 
     Finishers:                [not categorised = 0 ]
     Senior male - 163            Senior ladies -  11 
     V   - 18      SV  - 22       GV  - 14 
     MV  - 7       GMV - 5        SPV - 1 
     LV  - 2       LGV - 0        J   - 2 
Back to year calendar - Full results