Back to year calendar - Full results - Race report - Picture gallery

39TH 3 PEAKS CYCLO-CROSS

26th September 1999

Winners of Male Veterans category
 
 1  [  14]  Paul Gilbert          Universal CC                                   03-22.39
 2  [  20]  Donald MacGregor      Team Marie Curie/Pace Satellite TV             03-27.38
 3  [  32]  Bob Taylor            Team Marie Curie/Pace Satellite TV             03-35.44
 4  [  45]  Bob Johnson           Milton Keynes C&T Club                         03-44.36
 5  [  53]  Graham Schofield      Helwith Bridge Alers                           03-49.37
 
Winners of Senior Veterans category
 
 1  [  25]  Reg Haigh             Team Marie Curie/Pace Satellite TV             03-29.47
 2  [  38]  Cliff'd Featherstone  Derwentside Cycling Club                       03-41.45
 3  [  56]  Stephen Jolley        Warrington Road Club                           03-50.20
 4  [  62]  Carl McDonagh         Wheelie Serious R.T.                           03-51.45
 5  [  87]  Stephen Gath          Selby Cycling Club                             04-01.17
 
Winners of Grand Veterans category
 
 1  [  91]  Geoff Booker          Oxonian Cycling Club                           04-01.59
 2  [ 107]  Chris Oldham          Hope Technology                                04-08.30
 3  [ 112]  Phil Norfolk          Leeds Mercury RT/JB Cyclesport                 04-10.10
 4  [ 125]  Terry Beddis          Team Chevin/Chevin MBC                         04-18.18
 5  [ 128]  Allan Waton           Hambleton R.C.                                 04-20.24
 
Winners of Master Veterans category
 
 1  [  55]  Peter Walkington      Horwich C.C.                                   03-49.58
 2  [ 156]  John Ginley           Condor Road Club                               04-30.49
 3  [ 202]  Peter Goodburn        South Pennine R.C.                             05-03.20
 
Winners of Grandmaster Veterans category
 
 1  [ 161]  John Dowell           Gainsborough Aegir C.C.                        04-32.20
 2  [ 208]  Neil Orrell           Zodiac C.R.C.                                  05-08.57
 3  [ 214]  Jim Thomas            Prescot Eagle Road Club                        05-23.00
 4  [ 216]  John Rawnsley         Bradford R.C.C./Lynn Motors                    05-33.48
 5  [ 217]  Philip Ashbourn       Milton Keynes C&T Club                         05-40.45
 
Winners of Open Ladies category
 
 1  [ 162]  Kali Exley            Eric Burgess R.T.                              04-33.03
 2  [ 184]  Ruth Gamwell          Cycle Team 19                                  04-45.21
 3  [ 191]  Lydia Gould           Hargroves/Trant/Next                           04-50.58
 4  [ 209]  Janine Pickard        Team Marie Curie/Pace Satellite TV             05-10.02
 5  [ 212]  Andrea Halman         Altrincham Road Club                           05-17.59
 
Winners of Lady Veterans category
 
 1  [ 191]  Lydia Gould           Hargroves/Trant/Next                           04-50.58
 2  [ 215]  Ann Hobbiss           Bradford R.C.C./Lynn Motors                    05-23.06
 
Winners of Lady Grand Veterans category
 
              No finishers in this category
 
Winners of Juniors category
 
 1  [  44]  Oliver Craven         Holme Valley Wheelers                          03-43.55
     Male Team Race - full report by positions ( 3 to count)
 
  1 Team Marie Curie/Pace Satellite TV =    21 points  [2    9    10  ] 
    1     Chris Young                03-02.23
    2     Rob Cook                   03-17.44
    6     Paul Oldham                03-17.51
  2 Milton Keynes C&T Club             =   124 points  [37   42   45  ] 
    171   Jeremy Mulkern             03-39.52
    166   Mark Booth                 03-43.39
    168   Bob Johnson           V    03-44.36
  3 Norton Wheelers                    =   129 points  [16   54   59  ] 
    185   David Maloney              03-23.23
    183   David Beresford            03-49.44
    184   Darrel Bradbury            03-51.09
  4 Helwith Bridge Alers               =   135 points  [33   49   53  ] 
    106   Stephen Bottomley          03-36.03
    113   David Nuttall              03-45.16
    114   Graham Schofield      V    03-49.37
  5 Team Chevin/Chevin MBC             =   143 points  [19   30   94  ] 
    61    Ben Patton                 03-25.57
    58    Nick Elder                 03-35.23
    62    Andrew Scott               04-03.22
  6 Paul Milnes R.T./Bradford          =   176 points  [26   52   98  ] 
    164   Jonathan Watson            03-32.08
    162   Matthew Richardson         03-48.45
    163   Dave Taylor           V    04-04.28
  7 Brixton Cycles                     =   201 points  [12   57   132 ] 
    47    Jamie Moston               03-19.46
    48    Quentin Tring         V    03-50.22
    46    Marc Burden                04-22.24
  8 MTS Cyclesport Durham              =   264 points  [23   99   142 ] 
    176   Paul Cook                  03-29.18
    175   Robert Colledge       V    04-04.57
    178   Vincent Stockwell          04-25.18
  9 Otley Cycle Club                   =   277 points  [81   90   106 ] 
    194   Philip Mason               03-58.41
    193   James Cullen               04-01.37
    192   Ian Cullen                 04-08.10
 10 Bradford R.C.C./Lynn Motors        =   285 points  [48   69   168 ] 
    42    Lewis Craven               03-45.10
    40    Philip Hinchliffe          03-53.55
    44    Philip Helliwell      GV   04-35.36
 11 Hull Thursday RC                   =   302 points  [51   101  150 ] 
    134   Andy Walker                03-46.51
    132   Graham Robson              04-05.15
    133   Gary Thornton              04-28.22
 12 Leeds Mercury RT/JB Cyclesport     =   313 points  [96   105  112 ] 
    142   Stephen Goodwin            04-03.59
    143   Ben Norfolk                04-08.05
    144   Phil Norfolk          GV   04-10.10
 13 Seacroft Wheelers                  =   328 points  [28   119  181 ] 
    214   Dave Parker                03-33.09
    237   Paul Drinkwater            04-16.28
    213   Duncan Humphreys           04-44.14
 14 Okehampton CC                      =   328 points  [74   111  143 ] 
    188   Andrew L Retter            03-54.35
    189   Robert Sharp               04-09.56
    187   Philip Haygarth            04-25.45
 15 Cyclone Cycles                     =   336 points  [67   118  151 ] 
    85    Martin Doddimeade          03-53.30
    84    Paul Byatt                 04-16.04
    87    Rickey Legg                04-28.39
 16 Prickett/Atom Elite RT             =   345 points  [63   83   199 ] 
    30    William Wright             03-51.54
    29    Christopher Riley          03-59.44
    27    Andrew Dilkes              04-57.58
 17 Zodiac C.R.C.                      =   355 points  [21   126  208 ] 
    247   Peter Howarth              03-28.14
    246   Steve Artingstall     V    04-19.18
    248   Neil Orrell           GMV  05-08.57
 18 Hope Technology                    =   368 points  [92   107  169 ] 
    122   Andrew Smith               04-02.38
    120   Chris Oldham          GV   04-08.30
    121   Simon Sharp                04-35.44
 19 Swansea C.C./Schmoos               =   376 points  [88   108  180 ] 
    229   Nicholas Parker            04-01.18
    228   Jonathan Parker            04-09.01
    227   David Miles                04-43.02
 20 Condor Road Club                   =   411 points  [76   152  183 ] 
    74    Ian Wellock                03-55.09
    72    Robert Horner              04-28.39
    70    Richard Burnham       V    04-44.21

    Veterans Team Race - full report by positions ( 3 to count)
 
  1 Team Marie Curie/Pace Satellite    =    77 points  [20   25   32  ] 
    5     Donald MacGregor      V    03-27.38
    3     Reg Haigh             SV   03-29.47
    10    Bob Taylor            V    03-35.44
  2 Milton Keynes C&T Club             =   385 points  [45   123  217 ] 
    168   Bob Johnson           V    03-44.36
    167   Robert Chaundy        SV   04-18.00
    165   Philip Ashbourn       GMV  05-40.45
  3 Helwith Bridge Alers               =   426 points  [53   170  203 ] 
    114   Graham Schofield      V    03-49.37
    115   Paul Sharples         V    04-36.02
    107   Paul Buckley          V    05-04.12
  4 Bradford R.C.C./Lynn Motors        =   599 points  [168  215  216 ] 
    44    Philip Helliwell      GV   04-35.36
    41    Ann Hobbiss           LV   05-23.06
    43    John Rawnsley         GMV  05-33.48
                          Race statistics
 
           Total entries : 260                Male : 249 
                                            Female : 10 
                                            Junior : 1 
                                     First attempt : 84 
                                             F/D/S : 18 
 
         Total finishers : 219                Male : 211 
                                            Female : 7 
                                            Junior : 1 
                                     First attempt : 70 
                                             F/D/S : 14 
                                 Breakdown
 
     Entries:                  [not categorised = 0 ]
     Senior male - 182            Senior ladies - 7 
     V   - 25      SV  - 19       GV  - 13 
     MV  - 3       GMV - 7 
     LV  - 3       LGV - 0        J   - 1 
 
     Finishers:                [not categorised = 0 ]
     Senior male - 158            Senior ladies -  5 
     V   - 18      SV  - 15       GV  - 12 
     MV  - 3       GMV - 5 
     LV  - 2       LGV - 0        J   - 1 
Back to year calendar - Full results - Race report - Picture gallery